Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowie ogólne


Narkotyki

Narkotyki są trudniej dostępne niż alkohol, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. Powszechnie uważa się, że zażywanie narkotyków jest o wiele tragiczniejsze w skutkach niż spożywanie alkoholu, jednak mechanizm popadania w nałóg narkotykowy jest analogiczny jak w nałogu alkoholowym. To w społeczeństwie wykształcił się obraz narkomana jako kogoś brudnego, zaniedbanego, z brudną strzykawką w ręce. Nic bardziej mylnego. Narkomania zbiera swoje żniwo wśród elit, osób wykształconych, mających rodziny i dzieci. Również rodzicom wydaje się, że narkotyki to ostatnia rzecz która może spotkać ich dzieci, skoro mają wszystko zapewnione: wykształcenie, środki do życia, samochód oraz inne udogodnienia materialne. Badania wskazują, że w ciągu ostatniego roku marihuany spróbowało ponad 11% gimnazjalistów. Palenie marihuany może rozpocząć mechanizm sięgania po następne narkotyki. Oto kilka substancji psychoaktywnych najpowszechniej stosowanych wśród młodzieży.

Marihuana – ma wygląd wysuszonych liści ciemnozielonych lub czarnych, przypominających herbatę; jej sposób przyjmowania to palenie w papierosie (skręt, joint) lub tzw. fifce; wywołuje euforię i poczucie zrelaksowania. Kiedy podejrzewać, ze nasze dziecko pali marihuanę? Wskazywać na to mogą: znalezione bibułki do robienia skrętów, fifki czy sam narkotyk (zawinięty w sreberko czy woreczek foliowy); używanie w nadmiarze przez dziecko środków zapachowych (gumy do żucia, odświeżacze powietrza w pokoju), stosowanie kropli do oczu (palenie marihuany powoduje przekrwienie spojówek); zachowanie (ciągłe śmianie się „z niczego”, zmiana nastoju, zawroty głowy, problemy z pamięcią, bezsenność nocna i odsypianie w dzień), pogorszenie wyników w nauce.

Inhalanty (rozpuszczalniki, kleje) – substancje dostępne ogólnie w sklepach; wciąganie ich oparów przez nos lub usta wywołuje efekt zbliżony do działania alkoholu (niewyraźna mowa, brak koordynacji ruchowej, zawroty głowy); Jak rozpoznać, że dziecko inhaluje się tymi  substancjami? Najłatwiej sprawdzić to po zapachu ubrań, włosów, skóry rąk czy twarzy;  także zaczerwienione spojówki oczu i niedrożność nosa, może sugerować ten rodzaj narkotyku.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu