Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowie ogólne

Wychowanie dziecka to poważne wyzwanie dla każdego rodzica. Przełomowym i jednocześnie trudnym okresem w życiu młodego człowieka jest dojrzewanie (ok. 14-19 r.ż.). Wtedy to w psychice nastolatka zachodzą liczne zmiany (w światopoglądzie, uczuciowości, budowaniu zaufania itd.). Jest to również okres zwiększonego narażenia młodego człowieka na wszechobecne używki; chodzi tu głównie o papierosy, alkohol, narkotyki.

Heroina – jest najsilniej uzależniającym środkiem odurzającym (znana również pod nazwą: hera, kompot, brown sugar). Już po pierwszej przyjętej dawce może dojść do mechanizmu uzależnienia. Heroina jest półsyntetycznym narkotykiem, będącym pochodną morfiny, która z kolei ma szerokie zastosowanie w lecznictwie jako silny środek przeciwbólowy.

Przyjęcie heroiny powoduje efekt euforii, „błogostanu” i rozluźnienia. Osobie pod jej wpływem wydaje się, że wszystko co robi jest słuszne, prawidłowe oraz „piękne”. Inne efekty działania heroiny to: obniżenie łaknienia, potrzeb seksualnych, motywacji do wszelkich działań,  a także apatia, niepokój, spowolnienie psychoruchowe. Ze względu na pokrewieństwo budowy chemicznej z morfiną działa ona również przeciwbólowo, dlatego wywołuje zwiększoną odporność na bodźce bólowe.

Heroina występuje w postaci białego proszku (może on mieć również kolor pośredni – od białego do brązowego w zależności od jej „czystości” i zastosowanych domieszek) lub granulek. W Polsce występuje także często pod nazwą „kompotu”; jest to płyn o konsystencji oleistej mający kolor żółto-słomkowy. Przyjmowanie heroiny może odbywać się drogą wziewną (wdychanie oparów z podgrzanej folii z narkotykiem), w postaci proszku (wciąganego przez nos), najczęściej jednak są to iniekcje dożylne.

Jakie mogą być oznaki przyjmowania heroiny? Przede wszystkim znalezienie przedmiotów takich jak: igły, strzykawki, okopcone sreberka, folie z proszkiem, waciki, nakrętki (służące do podgrzania narkotyku przed wstrzyknięciem), naczynia z brudnym nalotem. Zachowanie wzbudzające podejrzenie zażywania heroiny to: apatia, zamroczenie, brak apetytu, katar, błyszczące oczy, zwężone źrenice. Na rękach mogą być widoczne ślady po wkłuciach (drobne, punkcikowa te siniaki), a na ubraniach plamy po kropelkach krwi.

Warto wspomnieć, iż w aptekach dostępne są bez recepty substancje, będące pochodnymi morfiny, stosowane jako leki przeciwkaszlowe, obkurczające naczynia w przeziębieniach, które w przypadku przedawkowania mogą wywołać efekty uboczne takie jak: senność, zaparcia, zaburzenia oddychania, stany psychotyczne. Jednak spotkać się można z nabywaniem i przyjmowaniem tychże substancji przez nastolatków, którzy próbują odurzać się przyjmując duże dawki leku.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu