Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowie ogólne


LSD (znany powszechnie jako „kwas”) – jest bardzo silnym środkiem psychoaktywnym i halucynogennym. Działa już w bardzo małej dawce (ok. 300 mikrogramów), dlatego występuje pod postacią kryształków, bibułek, czy znaczków nasączonych roztworem narkotyku, które wkłada się pod język lub pod powiekę.

Efekty działania LSD pojawiają się po ok. 1 godzinie i są to: halucynacje, silne omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe. Bardzo niebezpieczna w skutkach, jest podatność na sugestie po zażyciu LSD (szczególnie autosugestie), gdyż prowadzi to do nieracjonalnych zachowań (np. wypadnięcie przez okno w przekonaniu o posiadaniu umiejętności latania). Znane są przypadki trwałych stanów psychotycznych, czy prób samobójczych pod wpływem LSD. Zachowanie mogące świadczyć o przyjęciu narkotyku to: nieskładne wypowiedzi, nieracjonalne zachowania, bełkotliwa mowa, zaburzenia równowagi i koordynacji przestrzennej, „nadmiernie” dobry humor.

Ecstasy – substancja odurzająca o działaniu psychoaktywnym i euforycznym; zażywana jest w postaci tabletek (o różnym kształcie i kolorze; czasem z nadrukowanym napisem lub symbolem); wywołuje efekty zbliżone do alkoholu: gadatliwość, wesołkowatość, otwartość do ludzi, uczucie lekkości, chęć zabawy – z tą różnicą, iż brak po niej zaburzeń równowagi (co praktycznie zawsze się dzieje po dawce alkoholu). Jest to stosunkowo niedrogi narkotyk w cenie porównywalnej z kosztem piwa i m.in. dlatego też łatwo dostępny (szczególnie rozpowszechniony na dyskotekach, w klubach, gdzie panuje głośna i energiczna muzyka techno). Czasem już po pierwszym zastosowaniu mogą wystąpić takie objawy jak: biegunka, nudności, wymioty, co niekiedy zniechęca do kolejnych prób zażycia Ecstasy. Pozorny brak zmęczenia i ciągła aktywność fizyczna na imprezie mogą doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń jonowych w organizmie. U nastolatka trudno rozpoznać, iż miał do czynienia z Ecstasy, gdyż młodzi ludzie najczęściej przyjmują go okazyjnie, a zachowanie zbliżone do stanu po alkoholu dodatkowo zniekształca objawy narkotyku.

Grzybki halucynogenne – jest to potoczna nazwa odmiany grzybów, zawierających substancje halucynogenne (psylocybina, psylocyna); mają charakterystyczny wygląd małego, brązowego grzybka na cienkiej, długiej nóżce z małym, szpiczastym kapeluszem. Spożycie już 30 sztuk może wywołać halucynacje wzrokowe i słuchowe, nadwrażliwość na kolory i dźwięki. Inne efekty to: dreszcze, bóle żołądka, wymioty, przyspieszony oddech, rozszerzone źrenice, nastrój depresyjny lub wściekłość. Niebezpieczeństwem może być różna osobniczo, wrażliwość na ilość spożytych grzybów i wynikające z tego efekty toksyczności dla organizmu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu