Zdrowie ogólne


autor:  Agata Cygan
kategoria:  Zdrowie ogólne

Naturalne metody antykoncepcji – nie wymagają stosowania szczególnych preparatów, skomplikowanych urządzeń czy kontrowersyjnych leków. Metody te bazują na fakcie, że możemy określić moment jajeczkowania i podejmować stosunki płciowe jedynie w czasie zmniejszonej płodności kobiety, a w okresie dni płodnych – po prostu z nich zrezygnować. Określenia faz płodnych i niepłodnych cyklu dokonuje się na podstawie różnych kryteriów – w zależności od metody. Mimo, że nieinwazyjne i nieszkodliwe, naturalne metody planowania rodziny tylu mają zwolenników, co i przeciwników.

Do podstawowych naturalnych metod antykoncepcji zaliczymy:

 • całkowitą abstynencję seksualną;
 • okresową abstynencją seksualną;
 • hormonalne zahamowanie owulacji.

Całkowita abstynencja seksualna

Całkowita abstynencja seksualna, czyli mówiąc inaczej – wstrzemięźliwość płciowa, jest uznawana za najprostszy sposób uniknięcia niepożądanej ciąży. O ile skuteczność tego rodzaju metody trudno byłoby podważać, o tyle częstość jej stosowania z pewnością nie jest imponująca. Więcej nawet – jest ona nie do przyjęcia dla większości par. Tego rodzaju zjawisko nie może jednak dziwić – współżycie zbliża partnerów do siebie i nie powinno być na trwałe wyeliminowane z ich życia.

Okresowa abstynencja seksualna

Okresowa wstrzemięźliwość płciowa także bazuje na powstrzymywaniu się od współżycia seksualnego, ale jedynie w pewnych, precyzyjnie wyznaczonych okresach, a mianowicie – podczas dni płodnych kobiety. Oto podstawowe metody, stosowane w ramach tej orientacji:

metoda kalendarzowa Ogino-Knausa (tzw. kalendarzyk małżeński)
Celem metody jest wyznaczenie w cyklu płciowym kobiety dni płodnych. Aby to zrobić, kobieta powinna znać czas trwania swojego najdłuższego oraz najkrótszego cyklu w przeciągu ostatniego roku. Jak liczy się długość cyklu? To okres od 1 dnia jednej miesiączki do 1 dnia kolejnej. Aby obliczyć pierwszy dzień okresu płodnego należy odjąć 20 dni od liczby dni najkrótszego cyklu. Ostatni dzień płodny oblicza się z kolei poprzez odjęcie 11 dni od liczby dni najdłuższego cyklu. Stosując tę metodę należy powstrzymywać się od stosunków płciowych przez 9 dni w cyklu miesięcznym, na około 9 do 18 dni przed przewidywanym krwawieniem.

Zalety:

 • brak nakładów finansowych;
 • łatwość obliczania okresu płodnego i niepłodnego;
 • brak skutków ubocznych dla zdrowia;
 • brak wątpliwości natury etycznej czy religijnej.

Wady:

 • mała skuteczność;
 • niemożność stosowania przez kobiety z nieregularną miesiączką (w trakcie zbyt krótkich cykli u kobiet, które nie miesiączkują regularnie, długość okresu płodnego może trwać aż do krwawienia miesiączkowego);
 • konieczność przeprowadzenia rocznej obserwacji cyklów miesiączkowych przed pewnym rozpoczęciem stosowania metody;
 • konieczność prowadzenia na bieżąco notatek i dokładnego liczenia dni płodnych;
 • konieczność wprowadzania długich przerw we współżyciu (to około 20 dni w miesiącu);
 • spadek skuteczności wraz z wiekiem kobiety (wtedy wahania w czasie wystąpienia owulacji ulegają znacznemu nasileniu, kobiety po 40 roku życia nie powinny już stosować tej metody);
 • spadek skuteczności po porodzie – właściwie brak możliwości skutecznego stosowania metody;
 • spadek skuteczności przy zmianie klimatu, strefy czasowej, przy dużym stresie, przy diecie odchudzającej, przy intensywnym trybie życia, podczas choroby.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu