Zdrowie ogólne


autor:  Agata Cygan
kategoria:  Zdrowie ogólne

Nie wszyscy zgadzają się co do zaliczenia metod hormonalnych do naturalnych metod antykoncepcji. Wydaje się, że istnieje sposób na pogodzenie obydwu stanowisk.

Metody opisane pod nazwą: okresowa abstynencja seksualna oraz całkowita abstynencja seksualna, to w zasadzie próby naturalnej regulacji poczęć (antykoncepcja to przecież zapobieganie ciąży, a w przypadku tych metod w okresie płodności do współżycia pomiędzy partnerami po prostu nie dochodzi). Tymczasem metody hormonalne to z pewnością metody naturalne, gdyż są one metodami biologicznymi, które służyć mają zapobiegnięciu niepożądanej ciąży. Mimo, że nieinwazyjne i nieszkodliwe, naturalne metody planowania rodziny tylu mają zwolenników, co i przeciwników. Popierają je z reguły ci, którym zależy przede wszystkim na etyce, życiu w zgodzie z religią i bezpieczeństwie (zdrowiu kobiety), krytykują – zwolennicy wysokiej skuteczności i braku jakiegokolwiek ryzyka wystąpienia ewentualnej ciąży.

Hormonalne zahamowanie owulacji

karmienie dziecka piersią
Z uwagi na to, że podczas laktacji jest zahamowana naturalna cykliczność wydzielania hormonów płciowych (występuje ona podczas regularnego miesiączkowania kobiety), dochodzi wówczas do zatrzymania owulacji.

Zalety:

 • nie wymaga „stosowania” – występuje naturalnie;
 • dopóki u kobiety nie występuje miesiączka, niemowlę nie ukończyło jeszcze 6 miesiąca życia, karmione jest zarówno w dzień, jak i w nocy (regularnie oraz wyłącznie piersią), ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie.

Wady:

 • zawodna szczególnie w momencie, kiedy wprowadza się dokarmianie dziecka.

hormonalne leki antykoncepcyjne
Zalety:

 • wygoda zastosowania;
 • mniejsza obfitość krwawień, mniej bolesne miesiączki, bardziej łagodne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Wady:

 • możliwe powikłania: układu krążenia, wątroby, wtórny brak miesiączki, rak szyjki macicy;
 • niewskazana podczas karmienia piersią, w przypadku otyłości, przy zastawkowych wadach serca, przy zaburzeniach krzepliwości, chorobach zatorowo-zakrzepowych zarówno w przeszłości, jak i w rodzinie.

hormonalne zahamowanie owulacji
Preparaty są dostępne w postaci doustnych tabletek, które przyjmuje się w seriach 21-dniowych.

Zalety:

 • wygoda zastosowania.

Wady:

 • powinno być poprzedzone badaniem zarówno ogólnym jak i specjalistycznym;
 • wymaga okresowych kontroli;
 • przeciwwskazaniem jest występowanie cukrzycy, padaczki, schorzeń wątroby, schorzeń sercowo-naczyniowych, niewyrównanego nadciśnienia tętniczego krwi, wcześniejszych chorób zakrzepowo-zatorowych, mięśniaków macicy, raka sutka;
 • występowanie kłopotliwych objawów ubocznych: nudności, wymioty, bóle głowy, zwiększenie masy ciała, obrzęki, krwawienia.zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu