Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne, Okulistyka

Codziennie spędzamy mnóstwo czasu pracując w biurze, ucząc się w szkole, czytając książki, podczas których to czynności wytężamy swój wzrok. W zamkniętych pomieszczeniach, a szczególnie po zmroku, korzystamy ze sztucznych źródeł oświetlenia, jednak nie zawsze są one optymalne dla naszej pracy. Jaki wpływ ma oświetlenie na pracę oraz jakie mogą być skutki złego oświetlenia?

Oświetlenie miejsca pracy jest to stosowanie źródeł światła w celu uwidocznienia tego miejsca, przedmiotów i jego otoczenia. Jakość oświetlenia decyduje nie tylko o jakości i wydajności pracy, ale ma również wpływ na samopoczucie pracownika. Zadaniem pracodawcy jest stworzenie takiego środowiska pracy, w którym wykonywanie zadań będzie bezpieczne, efektywne, ale także pobudzające i nie odbijające się negatywnie na zdrowiu.

Jaki wpływ ma złe oświetlenie?

Nieodpowiednie oświetlenie, przy dłuższym przebywaniu i wykonywaniu w nim pracy może mieć szereg negatywnych skutków, spośród których najważniejsze to:

  • szybkie zmęczenie narządu wzroku – zarówno przy zbyt słabym oświetleniu, jak i wskutek olśnień, powstających najczęściej w wyniku odbijania źródeł światła od błyszczących powierzchni;
  • słabe oświetlenie wywołuje poczucie jednostajności, stan apatii, uczucie senności;
  • może powodować pogłębienie wad wzroku;
  • może być przyczyną wypadków w miejscu pracy.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu