Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowie ogólne


Podawanie leków

Osoby starsze z rożnych powodów często odmawiają przyjmowania leków (mają problemy z przełykaniem, skarżą się na suchość w jamie ustnej, czy też przyczyną odmowy przyjęcia leków są ich zaburzenia demencyjne). Często widzimy, że połykają przy nas leki, a jak tylko znikniemy im z oczu, wypluwają je. Można podawać leki wraz z posiłkiem lub rozpuścić w podawanym do picia płynie. Niejednokrotnie wystarczy połamać tabletki, tak by łatwiej im się je przełykało. Przy pogorszeniu stanu zdrowia naszego podopiecznego należy rozważyć, czy jest to związane z postępem choroby, czy wynika ze stosowania niewłaściwych leków, zbyt dużej ich ilości (zachodzą wówczas interakcje) lub ich niestosowania.

Podawanie posiłków i napojów


To kolejny bardzo istotny problem w opiece nad osobami starszymi i schorowanymi. Osoby te często nie czują smaku i posiłki smakują im inaczej niż wcześniej. Należy pytać na jaki posiłek ma ochotę nasz podopieczny, tak by był on dla niego przyjemnością, a nie przymusem. Osoby leżące mają mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, co należy uwzględnić przy przygotowywaniu porcji posiłków. Ważnym elementem jest odpowiednie nawodnienie chorego (ok. 1,5-2 litrów dziennie), chyba że lekarz zaleci inaczej. Odwodnienie znacznie pogarsza jego stan. W przypadku, kiedy nasz chory ma problemy z połykaniem większych kęsów, należy spróbować miksować podawane posiłki. U osób, u których nawet miksowane posiłki nie są przyjmowane lub przyjmowane z trudnością, warto rozważyć inne metody np. sondę do żołądka. Kolejnym istotnym elementem prawidłowej opieki jest zapobieganie zaparciom. Są one bolesne dla chorego i znacznie upośledzają jego samopoczucie. Warto, więc stosować odpowiednią ilość błonnika – dobry wpływ na rytm wypróżnień mają suszone śliwki, morele. W innych wypadkach może być konieczne podanie laktulozy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu