Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowie ogólne

Jeżdżąc po Polsce nie raz byłam świadkiem podejrzanej jazdy innych kierowców – środkiem jezdni lub slalomu od krawężnika do krawężnika. Pierwsze nasuwające mi się podejrzenie to oczywiście – pijany za kierownicą.

Tylko brak wyobraźni i totalna głupota mogą sprawiać, że ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Jednak jak się okazuje, w naszym społeczeństwie panuje nadal milczące przyzwolenie i brak reakcji wobec tych osób, które postanawiają poprowadzić samochód „po kieliszku”.

Alkohol powoduje znaczne ograniczenie zdolności motorycznych i podzielności uwagi, a także spowolnienie refleksu oraz zawężenie pola widzenia – czyli tych cech, które są niezbędne, aby bezpiecznie prowadzić samochód. Na polskich drogach z rąk pijanych kierowców rok w rok giną ludzie. Przykładowo w 2009 r. zanotowano 333 ofiary śmiertelne i 4243 ranne. Stanowiło to 7% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło w ubiegłym roku. Skoro wiemy, jakie skutki niesie ze sobą jazda pod wpływem alkoholu to dlaczego liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wzrosła w roku 2009 r. o 5 tys. w porównaniu z 2008?

Zawartość alkoholu we krwi, a ilość w wydychanym powietrzu

Otóż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, po jakim czasie od wypicia alkoholu można prowadzić; uważają, iż obfity posiłek, napój energetyzujący lub zimny prysznic sprawią, że alkohol szybciej „wyparuje” z ich krwi. Statystyki wskazują, iż tylko 65% mężczyzn i 51% kobiet wie o dopuszczalnej normie alkoholu we krwi kierowcy. Zatem przypomnijmy dla pozostałych, że poziom 0,2 promila alkoholu we krwi (czyli 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza) to dopuszczalna ilość, po której można prowadzić pojazd w Polsce. Jeśli badanie kierowcy wykaże zakres 0,2-0,5 promila we krwi (czyli 0,1-0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza), wówczas jest to wykroczenie, które może być ukarane grzywną lub aresztem. Natomiast przekroczenie poziomu 0,5 promila alkoholu we krwi (0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza) jest już przestępstwem, które karane może być grzywną, ograniczeniem wolności lub jej pozbawieniem do lat 2.

Zarówno przypadek omówionego wykroczenia oraz przestępstwa pozbawia kierowcę prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych na różny okres czasu. Jeśli jest to powyżej 12 miesięcy, wówczas ukarany musi ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Prawo w innych krajach różnie reguluje dopuszczalny poziom alkoholu u kierowców. Przykładowo w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii jest to 0,5 promila, w Wielkiej Brytanii natomiast 0,8 promila.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu