Probiotyki są to żywe, ściśle określone drobnoustroje (najczęściej bakterie i drożdże), które podawane drogą doustną w odpowiednich ilościach, wywierają korzystny efekt zdrowotny na ludzki organizm. Po spożyciu probiotyku, znajdujące się w nim mikroorganizmy zasiedlają jelita i wywierają różne efekty.
Jakie drobnoustroje uznawane są za probiotyki?
Wykazano dobroczynny wpływ na ludzki organizm bakterii z rodzajów: Lactobacillus (L.rhamnosus, L.acidophilus, L.plantarum, L.fermentum), Bifidobacterium (B.longum, B.biffidum), a także Lactococcus lactis i Streptococcus thermophilus; jak również grzybów, np.: Saccharomyces boulardii.
Gdzie można je znaleźć? Naturalne probiotyki dostępne są w fermentowanych przetworach mlecznych (np. kefirach, jogurtach, serkach). Chcąc je znaleźć, patrz jednak na skład kupowanych produktów, gdyż nie wszystkie z wyżej wymienionych mają w swoim składzie drobnoustroje probiotyczne! Można je natomiast z pewnością kupić w gotowych preparatach, dostępnych w aptekach w postaci kapsułek, saszetek, czy fiolek. Nie wolno zapominać o ich prawidłowym przechowywaniu (zwykle wymagają trzymania w lodówce), a także odpowiednim dawkowaniu (tak aby były skuteczne).
Gdzie mają zastosowanie probiotyki?
Pamiętajmy, iż probiotyki to nie to samo co prebiotyki! Probiotyki to żywe drobnoustroje, natomiast prebiotyki to substancje stymulujące rozwój prawidłowej flory jelit.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu