Zdrowie ogólne

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne, Odżywianie

Telewizja, radio, banery reklamowe – wszystkie pełne są reklam różnego rodzaju preparatów, zachęcając ich niesamowitym działaniem zapobiegającym starzeniu się, odchudzającym, chroniącym przed rozwojem chorób, a nawet leczącym wiele z nich. Czy medycyna jest w ogóle potrzeba, w sytuacji gdy mamy na rynku tak wspaniałe preparaty? W czym tkwi ich sekret?

Czym są suplementy diety i czym różnią się od leków?

Zgodnie z definicją, mianem suplementów diety określa się środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy albo inny fizjologiczny. Coraz szybszy rozwój rynku suplementów diety oraz wzrastająca ich ilość, wynika z prostoty ich wprowadzenia na rynek w porównaniu do leków. Nie podlegają one tak rygorystycznym wymogom prawa farmaceutycznego jak leki, ich wprowadzenie na rynek nie wymaga przeprowadzenia długotrwałych i kosztownych badań klinicznych. Wiele z preparatów dostępnych na rynku jako „suplementy diety”, nie mają udowodnionego działania jakie się im przypisuje w reklamach i na ulotkach.

Jeżeli chodzi o witaminy i składniki mineralne określone są ustawowo związki, które mogą wchodzić w skład suplementów diety, natomiast „inne substancje” nie są konkretnie określonym zbiorem substancji chemicznych.

Należy wspomnieć, że osoby, które nie stosują restrykcyjnych diet z wyłączeniem niektórych lub wielu składników, zazwyczaj w pełni zabezpieczają zapotrzebowanie na podstawowe składniki pokarmowe i stosowanie wielu preparatów nie jest u nich konieczne. Zazwyczaj niedobory, jeżeli się pojawiają, nie dotyczą wielu składników, ale określonych witamin, bądź związków mineralnych. W tych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie preparatów, których niedobór faktycznie został stwierdzony.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu