Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Zdrowie ogólne

Tętniak aorty to poszerzenie jej światła o ponad 50% w zakresie prawidłowej średnicy tegoż naczynia. Przesiewowe badania USG wykazują, że tętniaki aorty brzusznej występują u 4,4% osób w wieku między 40-75 lat. Około 3-8 razy częściej występują u mężczyzn, niż u kobiet a wraz z wiekiem częstość ich występowania rośnie. W ostatnich latach notowany jest stały wzrost rozpoznawanych i operowanych tętniaków aorty brzusznej.

Budowa aorty i mechanizm powstawania tętniaków

Aorta to główna tętnica organizmu człowieka, prowadząca krew z lewej komory serca na obwód do mniejszych naczyń. Zbudowana jest ona z trzech warstw, wewnętrznej – zwanej śródbłonkiem, środkowej – warstwy mięśniowej oraz otaczającej ją od zewnątrz – łącznotkankowej przydanki.

Tętniak powstaje w wyniku uwypuklenia ściany tętnicy, któremu w zależności od rodzaju może towarzyszyć uszkodzenie jednej lub kilku wyżej wymienionych warstw naczynia. Zazwyczaj tętniaki mają kształt workowaty, a zdecydowanie rzadziej wrzecionowaty.

W zależności od zakresu uszkodzenia ściany aorty rozróżnia się:

  • tętniaki prawdziwe, w których poszerzenie aorty obejmuje wszystkie trzy warstwy naczynia, bez naruszenia ich ciągłości;
  • tętniaki rzekome – powstają w wyniku przerwania ciągłości ściany naczynia, która od zewnątrz zastępowana jest przez torebkę, tworzącą worek tętniaka, zbudowany z tkanki łącznej. W jego świetle bardzo często gromadzą się skrzepliny, natomiast średnica kanału przepływu krwi w aorcie pozostaje bez zmian;
  • tętniaki rozwarstwiające – powstają w skutek pęknięcia błony wewnętrznej. Wówczas strumień krwi przedostaje się do warstwy mięśniowej i rozwarstwia ścianę aorty. Wytwarza się alternatywny kanał, którym krew płynie w kierunku obwodowym.

Ponad 95% tętniaków aorty brzusznej umiejscowionych jest poniżej odejścia tętnic nerkowych od aorty. Początkowo powstaje niewielkie rozszerzenie na odcinku 25-30 mm, a następnie tętniak powiększa się obwodowo (ku dołowi), dochodząc do rozwidlenia aorty brzusznej. Nierzadko obejmuje też tętnice biodrowe wspólne. Zdarza się też proces chorobowy zatrzymuje się na poziomie odejścia od aorty tętnic nerkowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu