Zdrowie ogólne

fot. sxc.hu


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowie ogólne

Palenie papierosów to nałóg, na który istnieje bardzo duże przyzwolenie w naszym społeczeństwie. Na inne uzależniania, jak: alkoholizm, czy zażywanie narkotykowo potrafimy zareagować, natomiast na palaczy wciąż jeszcze patrzymy łagodnym okiem.

Palenie tytoniu ma całościowo negatywny wpływ na nasz organizm: pogarsza jakość życia, może być przyczyną wielu chorób oraz przedwczesnego zgonu.

Osoba paląca odczuwa poprawę samopoczucia po zapaleniu papierosa. Jest to jednak złudne wrażenie, gdyż wypalony papieros prowadzi wbrew pozorom do stresu organizmu. Niepokojącym jest fakt, iż osoby dorosłe narażają swoje dzieci na palenie bierne, nie mówiąc już o kobietach w ciąży palących czynnie.

W skład papierosów wchodzi kilka tysięcy substancji o działaniu toksycznym, mutagennym, rakotwórczym (m.in. nikotyna, substancje smoliste, węglowodory aromatyczne, polon, formaldehyd, tlenek węgla, chlorek winylu, kadm, cyjanowodór). Wpływają one na wiele procesów i komórek naszego organizmu, a największy mają na układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu