Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowie ogólne

Fitoestrogeny to substancje, o których dość głośno w ostatnich latach. Najprawdopodobniej związane jest to z ich stosowaniem w okresie klimakterium celem złagodzenia objawów wypadowych, zwłaszcza u tych kobiet, które nie mogą stosować tradycyjnej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Czy fitoestrogeny mogą wyprzeć tradycyjną HTZ?

Fitoestrogeny są to naturalne związki chemiczne, występujące w roślinach, których działanie jest podobne do estrogenów (żeńskich hormonów), lecz nie są to tożsame substancje. Siła działania tych pierwszych jest co najmniej kilkaset razy słabsza, w porównaniu do kobiecych estrogenów oraz hormonalnej terapii zastępczej. Z uwagi na zależność metabolizmu fitoestroegenów od flory żołądkowo-jelitowej, na ich wchłanianie ma wpływ wiele czynników, m.in.: rodzaj stosowanej diety, choroby jelit, stosowanie np. antybiotyków, używek itp.

Potencjalne działanie jakie przypisuje się fitoestrogenom to:

  • łagodzenie objawów wypadowych (związanych z klimakterium), czyli m.in.: uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości, niepokoju, zaburzeń snu, uczucia zmęczenia, bólów głowy, czy dyskomfortu związanego ze zmianami zanikowymi narządu rodnego;
  • profilaktyka osteoporozy;
  • zmniejszanie ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego (korzystnie wpływają  na gospodarkę lipidową oraz uszczelniają naczynia krwionośne);
  • niektórzy sugerują, iż mają też działanie przeciwnowotworowe.

Rodzaje i źródła fitoestroegenów

Do grupy fitoestrogenów zalicza się wiele związków, jednak nie wszystkie one mają wpływ na organizm człowieka. Główne klasy fitoestrogenów to: izoflawony, lignany, pochodne kumenu (kumestany). Ich źródłem są liście i owoce różnych roślin, a także wykonane z nich przetwory (choć w znacznie mniejszym stopniu). Główne źródła fitoestrogenów to:

  • rośliny strączkowe (soja, fasola);
  • warzywa (czosnek, marchew);
  • nasiona zbóż, len, słonecznik;
  • oleje (głównie olej lniany);
  • kiełki;
  • zioła (w tym pokrzywy);
  • czerwone wino.

Prócz naturalnie w przyrodzie występujących fitoestrogenów, dostępne są już w aptekach ich wyciągi (czyli preparaty w formie tabletek).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu