Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

W przypadku nieodpowiedniego przyjmowania leków ich działanie może być nieskuteczne, lub co gorsza może zaszkodzić pacjentowi! Zapoznaj się z zasadami przyjmowania leków.

Chorzy w Polsce nie wiedzą, jak przyjmować leki, ponieważ średni czas wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim w ramach ubezpieczenia w NFZ nie przekracza 15 minut, a chory na zadanie pytań lekarzowi ma jedną minutę. W efekcie 60 % pacjentów po wyjściu z gabinetu zapomina zaleceń lekarskich, a 30 % szuka dodatkowych informacji w Internecie. Konsekwencje są takie, że w 3 na 10 przypadków przewlekle chory nie przyjmuje nawet jednego opakowania leku.

Uważaj, co jesz

Konsekwencje niewłaściwego stosowania leków mogą być katastrofalne. Źle przyjmowane lekarstwa mogą nie być skuteczne lub wywoływać działania niepożądane. Niewłaściwie stosowana terapia może być nawet przyczyną zgonu pacjentów. Wpływ na działanie leków mogą mieć dieta, palenie papierosów, spożywanie alkoholu. Spożywanie błonnika, produktów mlecznych, skrobi kukurydzianej, oleju kokosowego zmniejsza wchłanianie wielu leków, natomiast pokarmy bogato tłuszczowe zwiększają. Nie bez znaczenia jest też stosowanie diety owocowo - warzywnej, która może zmieniać działania leków. Występująca np. w owocach awokado, bananach, czekoladzie, żółtym serze, rybach, kiełbasie peperoni, winie typu Vermouth i sosie sojowym tyramina w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, może być przyczyną wystąpienia przełomu nadciśnieniowego, a bogate w witaminę K brokuły i brukselka mogą zmniejszać działanie leków przeciwzakrzepowych.

Popijaj wodą

Nie popijajmy leków sokiem, zwłaszcza pomarańczowym, grejpfrutowym, czy aroniowym. Sok grejpfrutowy u osób zażywających leki na choroby sercowo-naczyniowe może powodować zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca czy spadki ciśnienia tętniczego. Również herbata nie nadaje się do popijania tabletek. Zawarta w niej tannina wychwytuje żelazo i nie dopuszcza do jego wchłaniania. Mleko również utrudnia wchłanianie substancji leczących. Leki najlepiej popijać więc wodą, ale nie mineralną.

Preparaty lecznicze wchodzą w związki

Zażywane przez wiele osób w tabletkach magnez i wapń również mogą wpływać na działanie leków. Wapń np. może zwiększać ryzyko niewydolności nerek z powodu przewapnienia. Szczególnie muszą uważać kobiety, które w ramach profilaktyki osteoporozy przyjmują dodatkowe dawki wapnia. Dobowa dawka wapnia nie powinna być wyższe niż 1,2-1,5 g na dobę ze wszystkich źródeł.

Spożywanie jedzenia typu fast food powoduje częstszą konieczność sięgania po leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Tymczasem dostępne bez recepty preparaty omeprazolu hamują wchłanianie kwasu acetylosalicylowego, zmniejszając efekt antymiażdżycowego działania aspiryny.

O dobrej porze

Również pora przyjmowania leków ma wpływ na ich efekt terapeutyczny. Statyny działają intensywniej, kiedy zażywa się je wieczorem, natomiast Beta-blokery wykazują lepszy efekt, gdy podane są w godzinach porannych. Leki miejscowo znieczulające działają silniej w godzinach wczesnopopołudniowych. Ważne jest też to, czy lek przyjmujemy po posiłku czy przed nim. Najprościej jest sprawdzić w ulotce, kiedy trzeba zażyć tabletkę. Podczas wizyty lekarskiej należy poinformować doktora, jakie witaminy i inne suplementy diety się przyjmuje. Najlepiej poprosić lekarza, aby zapisał na kartce sposób przyjmowania leku lub zanotować samemu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły