Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Alkoholizm jest znany i badany od długiego czasu. W niektórych krajach alkoholizm jest nawet problemem narodowym, a wpadnięcie w sidła uzależnienia jest bardzo łatwe. Szczególnie problem dotyczy młodzieży, która nadużywając alkoholu bardzo łatwo w życiu dojrzałym popada w chorobę. Skutki alkoholizmu są różnorakie i zawsze kończą się źle.

Krok pierwszy to wpływ spożywanego trunku na zachowanie, który powoduje huśtawki nastrojów czyli chwilowe euforie by następnie wejść w stan depresji lub przeciwnie. Upijanie się pozostaje pod kontrolą ale ilości alkoholu stopniowo się zwiększają. Krok następny to skupienie całego życia wokół picia. Ochota na spożycie pojawia się już od rana, a osoby z którymi się spotyka także nie stronią od „procentów”. W tym przypadku nasilają się problemy ze związkami międzyludzkimi, trudności finansowe oraz problemy w szkole, pracy. Krok trzeci to już obsesje alkoholowe. Picie bez przerw, brak odzewu na reakcje organizmu i jego nie wydolność. W tym stadium nałóg często powoduje utratę świadomości i nierzadko prowadzi do śmierci.

Alkohol spożywany w nadmiarze jest problemem nie tylko ludzi ubogich i niewykształconych jak często się uważa. Alkoholizm potrafi dopaść ludzi ze świata nauki, biznesu, polityki czy też kultury. Jednakże nałogowym alkoholikiem nie musi być osoba która wypije dużą ilość trunków, a taka która ulegnie hipnozie i negatywnym skutkom dziania alkoholu. Jak widać picie rzuca na swoją ofiarę urok, spod którego nie może się ona wydostać. Zastanawiające jest to, dlaczego jedni radzą sobie z piciem i nie popadają w alkoholizm, inni zaś pogrążają się w nałogu. Prawdopodobnie jest to uwarunkowane genetycznie. Udowodnione już zostało, iż dziecko wychowujące się w rodzinie z alkoholem prędzej popadnie w nałóg od swojego rówieśnika, w którego otoczeniu nie stwierdzono problemów z piciem. Ponadto niektórzy dziedziczą skłonność do alkoholizmu.

Sytuacje stresujące, tragedie rodzinne, niepowodzenia w szkole lub pracy czy też zawód miłosny często prowadzą do alkoholizmu. Człowiek sięga po kieliszek, żeby znaleźć pocieszenie i zapomnieć o przyczynie problemu. Niestety w ten sposób popada w czasem jeszcze większy problem. Zdarza się, że osoba nadużywająca po przez swoje zachowanie popada w konflikt z prawem. Konflikty rodzinne, przemoc w domu, jazda samochodem pod wpływem i wiele innych wykroczeń są skutkami nadużywania alkoholu. Do biologicznych skutków uzależnienia należy zaliczyć: wpływ na układ nerwowy (majaczenie, zaburzenia pamięci, zaburzenia chodu, drżenia), wpływa na narządy organizmu (uszkodzenia mięśnia sercowego, marskość wątroby), wpływ na ciążę.

Jeśli człowiek wynalazł fermentację alkoholową, która tworzy alkohol to i sam musi sobie radzić z jego nadużywaniem. Poza poradami psychologów, specjalistów i programami terapeutycznymi istnieje także organizacja powstała w 1935 roku, wyciągająca z uzależnienia. Nosi ona nazwę Anonimowi Alkoholicy (AA). Psychoterapia i grupy wsparcia AA są świetnymi metodami leczniczymi. Wiadome jest też, że w skrajnych przypadkach – zatrucia alkoholem - należy poddać chorego detoksykacji na oddziale szpitalnym. Wówczas specjalistyczna opieka lekarska jako jedyna może uratować zagrożone śmiercią życie.

Statystyki pokazują, że w naszym kraju liczba osób uzależnionych od alkoholu to około 800 tys., dorośli żyjący w otoczeniu alkoholika to ok. 1,5 mln osób, dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików to również ok. 1,5 mln osób, osoby pijące szkodliwie szacuje się na 2-2,5 mln, zaś ofiary przemocy domowej w rodzinach z problemem alkoholowym to ok. 2 mln osób.

W Polsce problemami alkoholizmu zajmuje się Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), Polska Rada Ruchu Abstynenckiego czy też Anonimowi Alkoholicy. Ponadto w każdym mieście i gminie zasiada pełnomocnik do spraw nałogów w miejskiej lub gminnej komisji. Także Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej służą pomocą ofiarom alkoholizmu jak i ich bliskim.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły