Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Leczenie szpitalne, szczególnie antybiotykami, może powodować zagrożenia. Dość często jeszcze, niestety, zdarzają się zakażenia szpitalne różnego typu bakteriami i wirusami. Szczególnie groźne są bakterie z rodzaju Clostridium difficile, zakażenia są ciężke, i trudne do wyleczenia.

Druga runda

Większość pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym CDAD wraca do zdrowia po 10-14 dniach podawania metronidazolu lub wankomycyny. Niestety, u około 20 procent chorych następuje nawrót choroby po zaprzestaniu leczenia. Jednak w odróżnieniu od innych bakterii C.diff nie nabywa odporności na antybiotyki – nawroty to wina zarodników.

Większość ekspertów zaleca długotrwałe leczenie nawrotu wankomycyną, mniej zgodni są co dalszych rzutów choroby. Niektórzy stosują eksperymentalne leczenie IVIG, probiotyki lub bakterioterapię kałem. W każdym przypadku niezbędne są środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się C. diff.

Powstrzymywanie i kontrolowanie

Infekcji C. diff można zapobiec, jeśli się szybko zdiagnozuje CDAD. O ile to możliwe, pacjent powinien zostać przeniesiony do izolatki z łazienką. Lekarze, pielęgniarki i personel pomocniczy powinni myć ręce i zakładać rękawiczki oraz fartuch przed kontaktem z pacjentem. Po wyjściu z pokoju fartuchy i rękawiczki powinny być umieszczane w odpowiednich pojemnikach.

Prawie wszystkie szpitale stosują środki na bazie alkoholu do mycia rąk, jednak zarodniki C. diff są odporne na alkohol. Dlatego przy kontakcie z tą bakterią trzeba też stosować staroświeckie szorowanie wodą i mydłem. Mydło nie zabija zarodników, ale szorowanie fizycznie usuwa wiele z nich.

Ponieważ zarodniki mogą przetrwać na suchej powierzchni tygodnie i miesiące, do odkażania powierzchni w pokoju pacjenta najlepiej stosować podchloryny.

Kiedy CDAD uderza w domu, częste szorowanie rąk wodą z mydłem jest niezbędne zarówno dla pacjenta, jak i osób, z którymi się kontaktuje. Pacjenci z biegunką nie powinni przygotowywać jedzenia dla innych, a jeśli to możliwe, powinni korzystać z odrębnych naczyń i oddzielnego WC. Kuchnia i łazienka powinny być czyszczone roztworem wybielacza rozcieńczonego wodą w proporcji 1 do 10.

Ostrożnie z antybiotykami

C. diff jest starą bakterią, ale epidemia CDAD jest stosunkowo nowa. To antybiotyki zmieniły medyczną ciekawostkę w poważne zagrożenie.

Antybiotyki to cudowne leki, ale lekarze muszą z nich korzystać rozsądnie. Chodzi o to, by przepisywać antybiotyk tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne, wybierać najprostszy, wąsko działający lek i odstawić go, gdy wykona zadanie. Pacjenci mogą pomóc opierając się pokusie żądania antybiotyku przy każdym potencjalnym zakażeniu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły