Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Wszczepienie pomostów aortalno-wieńcowych wykonywane jest u osób z chorobą wieńcową, u których nie można uzyskać poprawy ukrwienia mięśnia sercowego poprzez wykonanie angioplastyki wieńcowej.

Angioplastyka (PTCA) jest to poszerzenie zwężonego naczynia wieńcowego specjalnym balonikiem, który wypełniany powietrzem powoduje wgniecenie blaszki miażdżycowej w ścianę naczynia. U pacjentów z chorobą wieńcową (zwężeniami wielu naczyń wieńcowych) angioplastyka może być bardziej ryzykowna niż operacja pomostowania aortalno-wieńcowego czyli by-passów.

Operacja pomostowania polega na ominięciu przeszkód w naczyniach wieńcowych i doprowadzeniu krwi do położonych za zwężeniem części naczyń za pomocą sztucznych połączeń między tętnicą główną (aortą a tętnicami wieńcowymi). Takie rozwiązanie daje większe ukrwienie mięśnia sercowego.

Naczynia wykorzystywane na by-passy są pobierane z podudzia - fragmenty własnych żył lub jest to tętnica piersiowa wewnętrzna, która przebiega na wewnętrznej powierzchni mostka.
Wskazania do by-passów

•    istotne zwężenie światła pnia lewej tętnicy wieńcowej;
•    klinicznie jawna choroba 3 naczyń wieńcowych;
•    klinicznie objawowa choroba 2 naczyń wieńcowych z tzw. ekwiwalentem zamknięcia głównego pnia, czyli zwężeniem LAD (t. zstępująca przednia - gałąź lewej t. wieńcowej) i Cx (gałąź okalająca lewej t. wieńcowej w pobliżu pnia głównego).

Przeciwwskazania do by-passów

•    zwężenie tętnicy wieńcowej na całym jej przebiegu (w odcinku proksymalnym i dystalnym) co uniemożliwia wszczepienie pomostu aortalno-wieńcowego;
•    znacznie upośledzona wydolność mięśnia sercowego (frakcja wyrzutowa lewej komory poniżej 20-30%).

Operacja pomostowania aortalno-wieńcowego wykonywana jest na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań kardiologicznych przy czym decydujące znaczenie w wyborze tej formy leczenia choroby wieńcowej ma wynik koronarografii. Bez koronarografii nie można zakwalifikować pacjenta do operacji by-passów.

Po operacji by-pass niezbędne jest systematyczne przyjmowanie leków i kontrola kardiologiczna według zaleceń lekarza (regularnie wykonywane badania kontrolne).

Pomosty aortalno-wieńcowe tak samo jak tętnice wieńcowe narażone są na powstawanie zmian miażdżycowych, które zwężają ich światło. Aby zapobiec zarośnięciu by-passów należy stosować dietę niskotłuszczową, zaprzestać palenia tytoniu, regularnie przyjmować leki (leki obniżające poziom cholesterolu (statyny) oraz wykonywać regularnie zalecone przez kardiologa ćwiczenia fizyczne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły