Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Cholerę wywołuje bakteria o nazwie Vibrio cholerae, jej kształt przypomina przecinek. Choroba pojawia się najczęściej w krajach, gdzie występują złe warunki sanitarne, zazwyczaj w rejonach tropików i subtropików. Jej wystąpienie zwyczajowo przeradza się w epidemię, gdzie liczba zachorowań i powikłań pochorobowych jest bardzo duża. Przebywający w takich rejonach turyści również narażeni są na zachorowania.

Bakteria Vibrio cholerae wydziela enterotoksynę, uszkadzającą gospodarkę wodno-elektrolitową w jelicie cienkim, odpowiedzialną za główne objawy chorobowe. Źródłem bakterii są chorzy na cholerę objawową i nosiciele. Bakteria może przebywać poza ustrojem człowieka na powierzchni skorupiaków, alg i innych zwierząt morskich.

Zakażenie rozprzestrzenia się przez brudne ręce i muchy, ale głównie przez wodę powierzchniową skażoną kałem. Istotną rolę odgrywają produkty spożywcze, mające kontakt z zakażoną wodą (np. owoce), oraz „owoce morza” (kraby, krewetki, małże). Możliwe jest również zarażenie przez przedmioty należące do chorego.

Objawy

Zachorowanie następuje nie później niż w ciągu 5 dni od spożycia zakażonego pokarmu lub wody. Większość infekcji przebiega łagodnie. W ostrej postaci choroba zaczyna się biegunką, bez bólów brzucha i parcia na stolec. Stolce szybko tracą charakter kałowy i stają się wodnisto-ryżowe, wydalane w ogromnych ilościach. Biegunce towarzyszą intensywne wymioty. Przebieg jest bezgorączkowy. Bardzo szybko dochodzi do znacznego odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych, a w końcu do śmierci. Dobowa utrata wody może niekiedy przekraczać 20 litrów. Śmiertelność w postaci nie leczonej wynosi 30%.

Rozpoznanie oparte jest na typowym obrazie klinicznym oraz izolacji pałeczki z kału.

Leczenie

Prze wszystkim stosowana jest antybiotykoterapia. Należy podkreślić, iż w przypadkach pełnoobjawowych najważniejsze jest wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, a od szybkości dostarczenia chorego do szpitala i włączenia leczenia nawadniającego może zależeć jego życie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły