Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Dlaczego warto mieć taki aparat zawsze przy sobie? Na to pytanie odpowiedź powinni poznać przede wszystkim mężczyźni.

Nacisk na pomiar

O tym, że mamy nadciśnienie tętnicze dowiadujemy się najczęściej na oddziale kardiologicznym, na który trafiamy z zawałem serca. Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Tymczasem większość ludzi nie zna swojego ciśnienia tętniczego i nie wie, jaka jest jego prawidłowa wartość. Nie można w ten sposób prowokować losu. Wystarczy kilka minut, by dowiedzieć się, czy nadciśnienie to również nasz problem. Raport WHO, który podaje, że nadciśnienie to czynnik numer jeden wpływający na przedwczesny zgon. Stanowi większe zagrożenie niż palenie tytoniu, złe odżywianie i brak ruchu. Znajomość wartości własnego ciśnienia pozwala zapobiec tragedii.

Ciśnieniomierz na miarę

W aptekach i sklepach medycznych dostępnych jest wiele rodzajów aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego. Najwygodniejsze jest urządzenie z elektronicznym wyświetlaczem wyników pomiaru. Oprócz ciśnienia mierzy również puls i zapamiętuje ostanie wartości. Aparat naramienny jest bardziej dokładny niż nadgarstkowy. Wraz z zakupem ciśnieniomierza, dobrze jest nabyć dzienniczek pomiaru ciśnienia, w którym jak w pamiętniku będziemy zapisywać godzinę pomiaru i jego wynik.

Mierz w spokoju

Podczas mierzenia ciśnienia w pokoju, w którym przebywamy musi być cicho. Trzeba wyłączyć telewizor. Nigdy nie mierzymy ciśnienia rozmawiając z kimś. Pomiar można wykonać o każdej porze dnia. Najlepiej najpierw usiąść, odczekać pięć, dziesięć minut w spokoju i dopiero przystąpić do pomiaru ciśnienia. Zakładamy mankiet nad zgięciem stawu łokciowego. Ręka musi spoczywać na odpowiedniej podporze tak, aby była lekko zgięta, plecy oparte na krześle. Mankiet musi być zapięty ciasno. Powinniśmy wykonać dwa pomiary w odstępach około 5 min.

Lecz się

Ciśnienie tętnicze to siła z jaką krew naciska na ścianę naczynia. Zbyt wysokie stanowi ryzyko uszkodzenia naczyń. - O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy wynosi ono co najmniej 140 na 90 mm słupa Hg. Najczęstszym powodem wyższego ciśnienia krwi jest nadwaga, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i nieodpowiednia dieta - zwłaszcza spożywanie zbyt dużej ilości soli.

Nadciśnienie tętnicze można i trzeba leczyć.. U osób, które leczą się zgodnie z zaleceniami zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także takich schorzeń jak przewlekłe choroby nerek prowadzące do ich niewydolności. Leczenie wydłuża życie i są to lata wolne od chorób.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły