Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

To dość niekonwencjonalna propozycja, kojarząca się raczej z roześmianymi dziećmi skaczącymi na skakance. Jednak to tylko pozory, skakanka ma wiele zalet, a wystarczy spojrzeć choćby na wielu sportowców ćwiczących właśnie ze skakanką. O zaletach skakanki i rodzajach polecanych ćwiczeń napiszę poniżej.

Sprzęt i nawierzchnia do ćwiczeń

Skakanka to sprzęt, który możemy nabyć za niewielką cenę właściwie w każdym sklepie sportowym. W celu wyboru tej właściwej, warto zakupić najlżejszą (sztuczne tworzywo). Skakanki ze sznura lub skóry są dosyć ciężkie i spowalniają szybkość kręcenia, co znacznie obniża intensywność treningu.

Nasza skakanka powinna mieć też odpowiednią długość, aby nie utrudniała nam treningu. W ustaleniu właściwego rozmiaru, należy stanąć na niej obiema stopami w połowie długości i chwycić za obie rączki. Po przyjęciu tej pozycji końce skakanki nie powinny sięgać wyżej niż do naszej pachy. Oczywiście każdy z nas jest inny i odpowiednie modyfikacje długości musimy już dopasować do swojej osoby, czasem nawet 1-2 cm mogą robić różnicę.

Najlepiej skakać po podłożu o amortyzujących właściwościach, do takich zalicza się z pewnością drewniana lub syntetyczna (akryl, kauczuk, tartan) nawierzchnia. Jeżeli mamy do dyspozycji tylko beton, wtedy warto zakupić matę gimnastyczną i na niej wykonywać podskoki. Ponadto w celu pełnej amortyzacji trening trzeba wykonywać w dobrych amortyzujących butach, które będą odpowiednią podporą dla stopy.

Rodzaje skoków

Skoki na skakance potrafią być bardzo różnorodne, aby się o tym przekonać wystarczy uwzględnić w treningu kilka podstawowych ćwiczeń, takich jak:
•    podskoki w miejscu,
•    bieg w miejscu,
•    podskoki na jednej nodze,
•    ósemki (krzyżowanie linki przed sobą)
•    dwa podskoki na jeden obrót,
•    podskoki z wykrokiem ( na boki lub przód – tył)

Jeżeli już opanujemy te techniki warto mieszać je między sobą. Dodatkowym utrudnieniem może być zamiast skoków w miejscu, przemieszczanie się w przód, tył lub na boki i w tym czasie wykonywanie przedstawionych powyżej ćwiczeń.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń pamiętajmy o rozgrzewce i dopasujmy długość i trudność treningu do swojej kondycji i umiejętności. Jeżeli nasz poziom jest już dość dobry, to najlepiej wykonywać skoki na skakance seriami, przez 2-3 minuty, następnie odpocząć przez 60 sekund i ponownie wykonać serię. Przerwę możemy urozmaicić wykonywaniem ćwiczeń modelujących na brzuch lub inne partie ciała. Wykonanie 6 – 8 serii po 3 minuty urozmaiconych ćwiczeniami dodatkowymi to trening, dzięki któremu nasze ciało zrzuci zbędny balast i nabierze wigoru.

Uzbrojeni w wiedzę przeczytaną powyżej, zakupmy lub odkurzmy ten super wydajny sprzęt i użyjmy go w celu zdobycia szczupłej sylwetki, kondycji i zdrowia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły