Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Osoby otyłe mają sporo przeciwwskazań do aktywności ruchowej, dlatego rodzaj i intensywność ćwiczeń powinna być dobrana indywidualnie dla każdego. Związane jest to nie tylko ze zwiększoną masą ciała, ale również z szeregiem innych schorzeń współwystępujących z otyłością.

Przed wyborem odpowiedniej aktywności fizycznej najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko, jakie może nieść trening. Warto pamiętać, że podczas treningu obciążony jest znacznie układ krążenia. Nie można tego lekceważyć, gdyż podjęcie wysiłku przez osoby z przeciwwskazaniami do ich wykonywania może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Na dobry początek

Najtrudniej jest zacząć. Jeżeli przezwyciężymy swoje lenistwo, wstyd przed pokazaniem się światu to już połowa sukcesu za nami.

Nie wolno porównywać się do innych - łatwo można się wtedy zniechęcić. Warto skupić się na swoich postępach i zmaganiach, pamiętając że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Błędem jest porównywanie się do innych odchudzających. To, że koleżanka schudła 5 kg w ciągu 2 miesięcy nie oznacza, że nam też się uda tyle schudnąć. A takie porównywanie i mniejsze efekty niż inni osiągają prowadzi najczęściej do przerwania treningu i „zajadania problemu”.

Wyznaczając sobie cel, powinien on być łatwy do osiągnięcia. Metoda małych kroków jest tu idealna. Zamiast zakładać, że schudniemy 20 kg to najlepiej wyznaczyć sobie cel 3-5kg – to pułap, który osiągnąć można znacznie łatwiej. To działa motywująco do dalszej walki.

Co wybrać?

Rodzaj aktywności fizycznej musi być dopasowany do możliwości danej osoby oraz nie może nadmiernie obciążać stawów. Osoby otyłe powinny decydować się na treningi długotrwałe, ale mało intensywne.

Można zacząć od 15 minut aktywności i stopniowo zwiększać jej długość o 5 minut co tydzień. Warto pamiętać, że na początku aktywności fizycznej organizm zużywa materiał zapasowy w postaci węglowodanów, dopiero po co najmniej 30 minutach ćwiczeń zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Tak więc docelowo minimum 30 minut, 3 razy w tygodniu należy poświęcić na ruch.

Najlepszym sportem dla osób otyłych jest niewątpliwie pływanie. Należy ono do grupy aktywności wykonywanej w odciążeniu bez obciążania aparatu ruchowego przez co staję się bezpieczne dla stawów. Warto pamiętać, że podczas pływania zużywamy energię nie tylko przemieszczając się do przodu ale również na pokonanie oporu wody. Czyli nawet osoby nie potrafiące dobrze pływać mogą w wodzie spalić sporo kalorii.

Do ćwiczeń w odciążeniu zaliczyć możemy jeszcze jazdę na rowerze. Ważne aby jeździć na małych obciążeniach, a na dłuższym dystansie.

Druga grupa ćwiczeń to te wykonywane z obciążeniem własnego ciała. Możemy tu zaliczyć szybki marsz czy nordic walking. Obie te aktywności nadają dla osób otyłych, gdyż są łatwo dostępne. Można spacerować o każdej porze roku.

Na koniec pamiętajmy o złotej zasadzie - trening powinien sprawiać radość i dawać satysfakcję, wtedy o wiele łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu regularnych ćwiczeń, a to przede wszystkim decyduje o efekcie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły