Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Objawy drżenia rąk mogą wystąpić u ludzi młodych i starych. W przypadku osób starszych, mogą mieć kilka różnych przyczyn: osłabienie mięśnie i ścięgien, początki choroby Parkinsona, zaburzenia neurologiczne. I młodzieży w większości spowodowane są stresem, zdenerwowaniem, napięciem psychicznym.

Drżenie rąk można zaobserwować u wielu osób pod wpływem zdenerwowania, np. w czasie egzaminu, czy bardzo ważnej rozmowy. Drżenie to ma charakter fizjologiczny. Znacznie rzadziej przyczyną drżenia mogą być choroby układu endokrynnego czy zaburzenia metaboliczne (nadczynność tarczycy, uszkodzenie wątroby, itp.).

Częstą przyczyną drżenia w każdym wieku jest nadużywanie alkoholu. Drżenie może być także spowodowane chorobami układu nerwowego. Jest ono na przykład jednym z głównych objawów choroby Parkinsona, w której pojawia się bez związku z ruchem kończyną (drżenie spoczynkowe). Występuje także często w chorobach móżdżku i związanych z nim struktur pnia mózgu, ale zwykle jako drżenie nasilające się w czasie ruchu (drżenie zamiarowe) i w towarzystwie innych objawów, np. zaburzeń koordynacji ruchów. Jako izolowany objaw choroby układu nerwowego występuje w tzw. drżeniu samoistnym i drżeniu starczym.

Drżenie samoistne

Pojawia się najczęściej jeszcze przed 20. rokiem życia i bardzo powoli nasila się w dalszych latach, aż do osiągnięcia stabilnego poziomu. Rozpoczyna się zwykle w kończynach górnych, często obejmuje też głowę oraz żuchwę i może przez to wpływać na sposób mówienia. W innych częściach ciała występuje rzadziej. Pojawiać się może w czasie wykonywania ruchu (drżenie kinetyczne) lub utrzymywania kończyny w jednej pozycji (drżenie pozycyjne). Niekiedy występuje również w spoczynku (drżenie spoczynkowe). Jest to drżenie o zmiennej amplitudzie i częstotliwości nieco większej niż w chorobie Parkinsona. Z reguły nie towarzyszą mu żadne inne objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Pochodzenie tego drżenia nie jest jasne. Uważa się powszechnie, że jest uwarunkowane genetycznie. W jego leczeniu, odwrotnie niż w chorobie Parkinsona, leki (preparaty lewodopy i leki przeciwcholinergiczne) okazują się nieskuteczne. Najczęściej stosowanym lekiem redukującym ten rodzaj drżenia jest propranolol. Mimo iż alkohol zmniejsza nasilenie tego drżenia, nie poleca się go jako sposobu leczenia.

Drżenie starcze

Objawy zbliżone do drżenia samoistnego, ale występują dopiero w wieku podeszłym i nie zdarzają się rodzinnie. Częściej niż w drżeniu samoistnym pojawia się drżenie głowy o charakterze „przeczenia” lub „potakiwania”. Leczenie propranololem jest rzadziej skuteczne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły