Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

W powszechnym mniemaniu chorzy na cukrzycę powinni unikać ruchu i zmęczenia. To błąd, a jak mądrze ćwiczyć, opiszę w poniższym artykule.

Trening kontrolowany

Chorzy na cukrzycę (zwłaszcza typu 1) nie powinni ćwiczyć zbyt intensywnie. Grozi to bowiem gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi (co może doprowadzić np. do omdlenia). Z kolei „dwójka” często idzie w parze z dolegliwościami sercowymi, więc jeśli to na nią chorujesz, też nie przesadzaj z treningami.

Zapamiętaj kilka ważnych zasad, które pozwolą ci ćwiczyć bezpiecznie:
•    zanim zaczniesz treningi, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Oceni on, czy zaplanowany przez ciebie wysiłek nie jest zbyt forsowny;
•    oblicz odpowiedni dla siebie puls. Gdy go nie przekroczysz, będziesz bezpieczna, a jednocześnie najskuteczniej spalisz tkankę tłuszczową;
•    dostosuj godziny treningów do typu cukrzycy – jeśli chorujesz na „dwójkę”, ćwicz przed posiłkami (będziesz miała mniejszy apetyt i łatwiej schudniesz). Przy cukrzycy wymagającej wstrzyknięć insuliny (zarówno 1, jak i 2 typu) ćwicz około godziny po posiłku;
•    gdy wybierasz się w teren, zawsze miej ze sobą zapas wody i jakąś przekąskę;
•    trenuj tylko w miękkich, wygodnych butach – stopy cukrzyka wymagają bowiem specjalnej troski.

Uwaga! Jeśli poziom cukru we krwi przekracza 250 mg proc. i jest wykrywany w moczu, zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń. Dopóki twoje zdrowie się nie poprawi, postaw na spokojne spacery.

Najlepsze dla diabetyka

Jakie formy ruchu możesz wybrać? Sporty ekstremalne raczej nie są dla ciebie odpowiednie. Ale świetnie sprawdzi się szybki marsz, nordic walking, a zimą narty biegowe, czy zajęcia taneczne. Również pilates i joga to bezpieczny wybór (a w dodatku modny!). Ale najskuteczniejsza będzie orientalna gimnastyka: tai-chi. Od dawna wiadomo, że pomaga się wyciszyć i łagodzi stres.

Najnowsze badania wykazały, że ćwicząc tai-chi trzy razy w tygodniu po 1–1,5 godziny, można znacząco obniżyć poziom glukozy we krwi. Osoby, które wzięły udział w dwóch niezależnych badaniach (na Tajwanie i w Australii), odniosły również inne korzyści: podniosła się ich odporność, a spadło ciśnienie i… waga. Jak widać, tai-chi ma mnóstwo zalet. Ale ma też niestety jedną wadę: trudno się go nauczyć samemu.

Dobra rada: Zapamiętaj wzór na obliczenie idealnego tętna podczas ćwiczeń:(220-wiek) x 70%. Jeśli więc masz np. 40 lat, twoje tętno podczas wysiłku nie powinno przekroczyć 126 uderzeń na minutę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły