Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

W połowie pomiędzy ciśnieniem górnym a ciśnieniem dolnym znajduje się tzw. ciśnienie tętna. W przypadku wzrostu ciśnienia tętna, pacjentowi grozi zawał.

Wiarygodny pomiar

Rozpoznanie choroby nadciśnieniowej umożliwia pomiar ciśnienia tętniczego. Używa się do tego celu różnego rodzaju aparatów – sprężynowych lub elektronicznych. Składają się one z mankietu wypełnionego gumową poduszką i połączonego przez gumową rurkę z również gumową pompką w kształcie gruszki. Układ ten łączy się ze sprężynowym manometrem wskazującym ciśnienie na zegarze lub też z czytnikiem elektronicznym. Po napompowaniu mankietu na ramieniu pacjenta lekarz lub pielęgniarka przykładają stetoskop tuż nad tętnicą łokciową. Potem z mankietu powoli wypuszczane jest powietrze, a osoba prowadząca badanie wsłuchuje się w tony fali tętna. Pierwsze słyszalne tony odpowiadają wartości skurczowej ciśnienia, a wartość rozkurczowa określana jest w momencie ich całkowitego wygaśnięcia.

Przeprowadzając pomiar ciśnienia, trzeba przestrzegać kilku zasad. Zanim zmierzymy ciśnienie, odpocznijmy więc przez kilka minut i wyciszmy organizm. Warto także, abyśmy powstrzymali się od picia kawy i palenia tytoniu. Pomiar wykonujemy w pozycji siedzącej lub leżącej. Mankiet aparatu musi być dostosowany do rozmiaru naszego ramienia. Zbyt gruby spowoduje zaniżenie wartości ciśnienia, a za mały – podwyższy je. Mankiet zakładamy na gołe ciało, w odległości 2-3 cm od stawu łokciowego – zwykle na lewej ręce. Ramię należy ułożyć tak, aby mankiet znalazł się na wysokości serca. Jeśli mierzymy ciśnienie aparatem nadgarstkowym – rękę z nałożonym urządzeniem przykładamy do serca.

W diagnostyce choroby nadciśnieniowej stosuje się też specjalistyczne manometry, które umożliwiają pomiar i monitorowanie ciśnienia przez całą dobę. Ich oprogramowanie pozwala na rejestrację wartości ciśnienia  w krótkich odstępach czasu, a niewielki rozmiar umożliwia przeprowadzenie badania w czasie normalnej, codziennej aktywności chorego.

Jak prowadzić dzienniczek?

Dzienniczek nadciśnieniowy to rodzaj medycznego pamiętnika, który służy do diagnostyki choroby nadciśnieniowej. Dzięki niemu możliwe jest też ustalenie wartości ciśnienia tętna. W odpowiednich rubrykach pacjent notuje: datę i godzinę pomiaru ciśnienia, jego wartość, a także te czynniki, które zdaniem badanego mogły wpłynąć na wynik – np. stres, ilość wypitej kawy lub innego napoju z kofeiną, przyjęte leki, lub choroba. Szczególnie skrupulatnie notujemy w nim informacje dotyczące zawrotów głowy – ich częstość i okoliczności wystąpienia. W pierwszym okresie diagnostyki pomiary powinny być wykonywane kilka razy dziennie – rano po przebudzeniu, w pracy, po posiłku, po wysiłku fizycznym, przed przyjęciem leków i kilka godzin po ich zażyciu, aby sprawdzić jak zmieniają się wartości ciśnienia tętniczego w ciągu dnia. W kolejnej fazie wystarczą już dwa pomiary dziennie oraz w takich sytuacjach, kiedy pacjent czuje, że jest mu słabo.

Gimnastykuj tętnice

Wysokie ciśnienie tętna prowadzi do przerostu mięśnia sercowego i przyczynia się do wysokiej śmiertelności – zwłaszcza u pań po 55. r.ż. – właśnie z powodu złej pracy tego narządu. Wysokie ciśnienie tętna traktowane jest więc jako zwiastun licznych powikłań sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza udarów mózgu i zawałów serca. I to bez względu na to, czy u pacjenta wcześniej już zdiagnozowano nadciśnienie, czy też nie. Podwyższone ciśnienie tętna jest też istotnym wskaźnikiem zagrożenia chorobą nadciśnieniową.

Aby obniżyć ciśnienie tętna trzeba, zmniejszyć sztywność tętnic. Niestety, do tej pory nie wynaleziono jednego uniwersalnego leku, który poprawiłby elastyczność tętnic u wszystkich pacjentów. Tego typu terapie stosuje się indywidualnie. Z dotychczasowych badań wynika, że najlepsze efekty dają stosowane długotrwale leki hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi, a także beta-blokery, które zwalniają czynność serca.

Niebagatelne znaczenie dla kondycji naczyń krwionośnych ma aktywność fizyczna. Na zmniejszenie sztywności naczyń oraz wzmocnienie wytrzymałości ich ścian doskonale wpływa aerobic, jazda na rowerze i pływanie.

Klasyfikacja ciśnienia tętniczego wg Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego*

Ciśnienie optymalne: skurczowe <120 (mmHg); rozkurczowe <80 (mmHg)
Ciśnienie prawidłowe: skurczowe 120-129 (mmHg); rozkurczowe 80-84 (mmHg)
Ciśnienie wysokie prawidłowe: skurczowe 130-139 (mmHg); rozkurczowe 85-89 (mmHg)
Nadciśnienie stopień 1 – łagodne: skurczowe 140-159; rozkurczowe 90-99 (mmHg)
Nadciśnienie stopień 2 – umiarkowane: skurczowe 160-179 (mmHg); rozkurczowe 100-109 (mmHg)
Nadciśnienie stopień 3 – ciężkie: skurczowe ?180 (mmHg); rozkurczowe ?110 (mmHg)
Nadciśnienie izolowane skurczowe: skurczowe ?140 (mmHg); rozkurczowe <90 (mmHg)
Nadciśnienie izolowane rozkurczowe: skurczowe <140 (mmHg); rozkurczowe ?90 (mmHg)

*(dotyczy osób, które nie przyjmują leków na nadciśnienie)


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły