Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Jogurt jest niezwykle ceniony, zwłaszcza przez panie, które próbują zrzucić kilka kilogramów, lub nie przytyć. Jednak mało kto wie jak jogurt powstaje i jakie ma właściwości.

Jak zrobić domowy jogurt?

Składniki:
1 litr mleka
2 czubate łyżki (około 50 ml) jogurtu naturalnego
opcjonalnie: mleko w proszku (dla zagęszczenia), owoce, miód (dla smaku)

Przygotowanie:
1.    Mleko zagotować do momentu powstania delikatnych „bąbelków”. W przypadku mleka pasteryzowanego nie jest konieczne gotowanie wystarczy ogrzanie.
2.    Schłodzić do temperatury 40-45 stopni Celsjusza. W przypadku braku termometru włożyć palec na 10 sekund. Mleko powinno być gorące jednak nie powinno parzyć.
3.    Do jogurtu dodać kilka łyżek gorącego mleka, a następnie przelać wszystko do pozostałej części mleka.
4.    Przelać do pojemnika (może być termos, plastikowy kubek zamykany, gliniany dzbanek itp.), zamknąć (można przykryć czystą ściereczką), odstawić w ciepłe miejsce (np. koło kaloryfera, koło pieca, zawinąć pod kołdrę).
5.    Po 6-12 godzinach (zależnie od temperatury leżakowania) jogurt jest gotowy. W celu zagęszczenia można go wymieszać z mlekiem w proszku, a dla nadania smaku można wprowadzić różnego rodzaju dodatki np. owoce, bakalie.
6.    Przechowywać w warunkach chłodniczych (lodówka) 4-5 dni.

Przygotowany samodzielnie jogurt może być zaczynem do produkcji kolejnego.

Do przyrządzenia jogurtu można wykorzystać mleko o dowolnej zawartości tłuszczu. Pamiętając, iż tłuszcz jest składnikiem wpływającym na smakowitość produktów, łatwo wywnioskować, że im bardziej tłuste mleko tym bardziej smaczny jogurt uzyskamy. Od tego też ilu procentowe będzie mleko zależy wartość energetyczna napoju.

Do przygotowania jogurtu można wykorzystać mleko świeże „od krowy” bądź poddane zwykłej pasteryzacji (nie sięgajmy raczej po UHT). W przypadku zaś jogurtu należy starać się znaleźć jogurt naturalny możliwie bez żadnych dodatków typu konserwanty, żelatyna, skrobia, stabilizatory czy cukier. Jeśli zależy nam na gęstej konsystencji gotowego wyrobu możemy poprawić jego strukturę poprzez dodanie mleka w proszku.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły