Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Objawy kolki żółciowej (a szerzej – problemy z pęcherzykiem żółciowym) zdarzają się po obfitych, tłustych posiłkach. Ból promieniuje od prawego podżebrza do prawej łopatki. Towarzyszą mu często nudności i wymioty, podwyższona temperatura.

Z diety wykluczamy produkty z dużą ilością błonnika, np. pieczywo razowe, grube kasze, owoce i warzywa w postaci surówek. Wyjątek stanowi kamica żółciowa bezobjawowa – wówczas dieta z większą ilością błonnika zwiększa perystaltykę jelit, wobec czego tworzy się mniej soli żółciowych wchodzących w skład kamieni.

Ważną rolę odgrywają witaminy, zwłaszcza C i A. Podajemy choremu soki i przeciery z owoców jagodowych, cytrusowych, pomidory bez skórki, marchew, dynię.

Przeciwwskazane są produkty bogate w cholesterol (powodują silne skurcze pęcherzyka, nasilając dolegliwości): żółtka jaj, podroby, sery żółte, śmietana, tłuste mleko, tłuste jogurty, tłuste sery twarogowe, tłuste mięso, skóra z drobiu.

Należy ograniczyć produkty zawierające duże ilości kwasu szczawiowego: szpinak, szczaw, rabarbar.

Generalnie, z diety chorego wykluczamy produkty i potrawy: ciężko strawne (smażone, pieczone, tłuste); długo zalegające w żołądku (m. in. pierogi, grube makarony, zacierka); wzdymające (suche nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne), warzywa cebulowe, gruszki, czereśnie, ogórki, pieczywo żytnie, potrawy ostro przyprawione.

Gotujemy w wodzie lub na parze

albo w naczyniach bez wody, dusząc bez obsmażania na tłuszczu. Można też piec w folii, w pergaminie, na rożnie, ruszcie lub w kombiwarze. Tłuszcz w zalecanych ilościach dodaje się do gotowanych potraw w postaci surowej.

Zupy i sosy przygotowujemy tylko na wywarach warzywnych, podprawiamy zawiesiną z mąki i mleka.

Do potraw, które nie mogą obejść się bez jajek, dodajemy tylko białko. Warzywa i owoce podaje się w postaci soków oraz gotowane i rozdrobnione.

Pieczywo razowe zastępujemy pszennym, jasnym. I zawsze należy pamiętać, że dieta powinna pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz zapewnić utrzymanie należytej masy ciała.

Przykładowy jadłospis

I śniadanie: zupa mleczna z kaszą manną, pieczywo pszenne, jajecznica (tylko białka jaj), marmolada, owoce, herbata;

II śniadanie: kanapka z chudą wędliną na liściu sałaty, napój pomidorowy;

Obiad: zupa jarzynowa z lanym ciastem na białkach, bitki cielęce, ziemniaki puree, buraczki, sok owocowy;

Podwieczorek: kisiel mleczny;
Kolacja: makaron nitki z przecierem truskawkowym, herbata z mlekiem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły