Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Krwiodawstwo to niezwykle ważna „część” medycyny, co więcej – niemal każdy może stać się krwiodawcą i tym samym ratować życie innych. W Polsce szacunki mówią o 600.000 krwiodawców, warto do nich dołączyć.

W Polsce każdego roku około 1,5 milionowi chorych podaje się krew, a właściwe jej składniki, ponieważ z pobranej od krwiodawcy krwi otrzymuje się koncentrat krwinek czerwonych, osocze i płytki krwi. Krew jest oddawana dobrowolnie i za darmo, a dawca pozostaje anonimowy dla biorcy. Większość chorych, którym podano składniki krwi nie miałaby szans na przeżycie, gdyby nie dar serca innych ludzi.

Podejmij decyzję

Moda na krwiodawstwo trwa i ośrodki pobierania krwi odnotowują blisko 10-procentowe zwiększenie ilości oddawanej krwi. Krew chętnie oddają nie tylko ludzie młodzi, ale i całe firmy. Wiele z nich tradycyjnie przeznacza na to np. jeden dzień w roku. Dużym zastrzykiem tego bezcennego daru są imprezy masowe, w trakcie których pobierana jest krew jak np. Przystanek Woodstock. W 2009 r. krew oddała tam rekordowa liczba uczestników – 2376 osób, o tysiąc więcej niż w ubiegłym roku.

Oby nie zabrakło

Mimo że liczba krwiodawców rośnie, w poszczególnych regionach kraju zdarzają się niedobory krwi. Występują one zazwyczaj w okresie letnim, kiedy dawcy wyjeżdżają na wakacje. Liczba przetoczeń krwi w Polsce jest nadal o około 30-40% niższa niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Tymczasem zapotrzebowanie na nią rośnie wraz z udoskonaleniem systemu ratownictwa medycznego, rozwojem chirurgii, kardiochirurgii, hematologii i onkologii, a zwłaszcza transplantologii oraz stopniowym starzeniem się społeczeństwa. Przy wzrastające ilości więcej operacji i zabiegów, krew prowadzić długotrwałą substytucję u chorych na przewlekłe choroby układu krwiotwórczego, zwiększać liczbę przeszczepów, a zwłaszcza przeszczepów szpiku, należy liczyć się z tym, że zapotrzebowanie na krew wzrośnie. Dlatego wciąż należy promować honorowe krwiodawstwo.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły