Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Marskość wątroby pojawia się zazwyczaj jako końcowe stadium innych schorzeń wątroby, jednak duża liczba przypadków związana jest z niewłaściwym stylem życia: złym odżywianiem, a przede wszystkim alkoholizmem.

Rozpoznanie

Uwzględnia się całokształt skarg chorego, stwierdzane badaniem zmiany oraz wyniki różnych badań laboratoryjnych i prób czynnościowych (określających wydolność wątroby).

Na skutek trudności przepływu krwi przez wątrobę dochodzi do wytwarzania krążenia obocznego w postaci żylaków przełyku, odbytu oraz rozszerzenia żył powłok brzusznych.

Należy podkreślić z naciskiem, że jedyną metodą stwarzającą możliwość właściwego obiektywnego rozpoznania – zwłaszcza w początkowym okresie – natury choroby wątroby, stopnia zaawansowania i odróżnienia marskości od stanu zapalnego, lub też zmian toksycznych, a więc metodą stwarzającą podstawy do właściwie ukierunkowanego leczenia jest biopsja wątroby i histopatologiczne badanie pobranego punktatu wątroby.

Leczenie

Jest trudne, długotrwałe, zmierza nie tyle do cofnięcia powstałego zwłóknienia wątroby, ile do zahamowania powstawania tego typu zmian. Stąd tak ważny jest czas jego podjęcia.

Prognozowanie wyników leczenia musi być powściągliwe. Zależy ono od stopnia zaawansowania zmian w momencie podjęcia leczenia. Powinno ono uwzględniać z jednej strony wsparcie upośledzonej czynności wątroby, a z drugiej likwidację ewentualnych przyczyn narastającej marskości oraz jej objawów. Ważne jest też wsparcie leczenia farmakologicznego odpowiednią dietą.

Dokuczliwość objawów można złagodzić, a leczenie wesprzeć przez:
•    kompletne wyeliminowanie uszkadzających ją czynników (alkohol, inne substancje chemiczne),
•    oszczędzający, odpowiedni tryb życia,
•    dietę ograniczającą spożywanie tłuszczów, ale zawierającą odpowiednią ilość białka (1,0–1,5 g/kg masy ciała), cukry proste, sole mineralne i witaminy.

Zapobieganie

Jest niezmiernie ważne, gdyż współczesna medycyna może raczej hamować rozwijający się proces marskości, niż likwidować powstałe zmiany.

Unikać należy:
•    alkoholu,
•    przebywania w środowisku toksycznych par i gazów oraz innych szkodliwych substancji chemicznych.

W żywieniu trzeba preferować pokarmy świeże, bogatowitaminowe, pozbawione środków konserwujących.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły