Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Marsz jest dobry dla każdego i w każdym wieku. Poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, reguluje krążenie i przemianę materii. Nie od dziś lekarze zalecają codzienne marsze dla każdego.

Szybkie spacery to rewelacyjny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas godzinnego marszu spalamy średnio ok. 180 kcal. Dużo zależy od tempa marszu. Idąc przez pół godziny z prędkością 4 km/godz. spalimy 90 kcal, zaś maszerując w tempie 6 km/godz. już 160 kcal.

Energiczny marsz z prędkością około 5-7 km na godzinę przynosi wymierne korzyści zdrowotne, natomiast szybszy około 7-9 km na godzinę wpływa na poprawę wytrzymałości i kondycji fizycznej.

Maszerowanie to bezpieczna forma aktywności fizycznej. Nie obciąża tak stawów i kręgosłupa jak np. bieganie.

Technika maszerowania jest prosta – zaczynamy od pięty, a nie od palców. Plecy trzymamy prosto, brzuch wciągamy. Natomiast ręce powinny pracować przeciwstawnie z nogami. Skracając kroki w szybkim i miarowym tempie o wiele szybciej spalamy kalorie.
Należy robić przerwy, aby rozluźnić mięśnie nóg a przy okazji całego ciała.

W maszerowaniu, jak i przy innym sporcie, ważna jest systematyczność. Dla początkujących wystarczy marsz co drugi dzień, bardziej zaawansowanie mogą maszerować intensywnie codziennie.

Minimalny czas maszerowania dla początkujących to 30 minut. Bardziej zaawansowani powinni maszerować około godziny i wybierać tereny bardziej pagórkowate.

Warto znaleźć towarzysza marszu - ułatwia to pokonanie własnego lenistwa bo to ułatwia pokonanie własnego lenistwa i pozwala spędzić czas w miłym towarzystwie. Lepiej wybrać się na spacer niż siedzieć na kanapie przy kawie i ciastku.

Do maszerowania każda okazja jest dobra – spacer z psem, zakupy, powrót z pracy. Marsz poranny to świetny sposób na rozpoczęcie dnia, podnosi w organizmie poziom endorfin (hormonów dobrego samopoczucia), pozwala się cieszyć nadchodzącym dniem.
To tani sport – wystarczą wygodne buty, sportowy strój i można ruszać w drogę!


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły