Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Odra wywołana jest przez tzw. RNA-wirusa. W początkach choroby wirus występuje w wydzielinie nosowo-gardłowej, moczu i krwi. Jest aktywny ponad 30 godzin w temperaturze pokojowej, przeżywa w mikrokropelkach śluzu zawieszonego w powietrzu. Natomiast niszczy go światło, ciepło i wysuszenie.

Powikłania

Zależą od zjadliwości wirusa i odporności osobniczej chorego dziecka. Występują najczęściej u niemowląt i małych dzieci w czasie okresu wysypkowego lub pod jego koniec. Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc, ucha środkowego i krtani. Powikłania neurologiczne w odrze należą do najgroźniejszych i występują częściej niż w innych chorobach wysypkowych. Najczęstsze to zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenia wielonerwowe czy nerwów czaszkowych. Również podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS), rozwijające się po wielu latach od przechorowania odry (średnio 5-8 lat), a kończące się śmiercią, jest uważane za następstwo ukrytego zakażenia wirusem odry, który w stanie utajenia przebywa w komórkach gospodarza.

Leczenie odry niepowikłanej jest objawowe. Obejmuje spoczynkowy tryb życia dziecka, dietę łatwo strawną z dużą ilością płynów, obniżanie gorączki. Dziecko powinno leżeć w łóżku i mieć zapewniony spokój. Pokój powinien być przyciemniony, jeśli dziecko źle reaguje na światło.

W przebiegu odry dziecko zwykle ma obniżone łaknienie, nie należy zmuszać go do jedzenia, a jedynie zachęcać do picia. Należy podawać płyny i potrawy raczej chłodne (soki owocowe, kompoty, kisiele, surowe owoce), często i w niewielkich ilościach. Zalecana jest codzienna kąpiel, również w okresie gorączki i mimo utrzymującej się wysypki. Sprawia to dziecku ulgę i obniża temperaturę. Przekrwienie oczu łagodzimy stosując kilka razy dziennie ciepłe okłady z rumianku.

Oprócz leków przeciwgorączkowych można zastosować kompresy ochładzające, zmieniane co 20-30 minut, położone na wewnętrzną okolicę przedramion, w okolice pachwin i stawów skokowych (a więc tam, gdzie przepływ krwi odbywa się możliwie blisko powierzchni ciała). Temperaturę ciała skutecznie obniża również kąpiel ochładzająca, należy jednak pamiętać, iż temperatura wody powinna być niższa tylko o 1°C od temperatury ciała dziecka. Następnie przez dopuszczanie zimnej wody temperaturę kąpieli obniża się do 32-30°C.

Powikłania odry powinny być leczone według wskazań lekarskich.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły