Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Otyłość i nadwaga w Polsce nie są jeszcze tak wielkim problemem jak w Europie czy USA, ale dotyczą już około 10 proc. polskich uczniów. Brak ruchu, niezdrowe odżywianie – w przyszłości dadzą znać o sobie, a tymczasem problemów da się uniknąć odpowiednio przygotowując dziecko i ucząc prawidłowych nawyków.

Liczba otyłych dzieci wzrasta każdego roku. Można je spotkać już w przedszkolach. Jak zatem odżywiać dzieci i młodzież, by nie doprowadzić do otyłości?

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie dzieci w przyszłości. Prawidłowo skomponowany jadłospis uchroni przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, nowotworów i innych chorób oraz zaburzeń metabolicznych. Jednak w Polsce nie przywiązuje się wystarczającej wagi do kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Zgodnie z piramidą

Dieta powinna wyglądać zgodnie z zasadą piramidy żywieniowej. Na talerzu powinny znaleźć się białka, węglowodany, witaminy oraz składniki mineralne. Rodzice często zapominają o tym, że dzienne menu ich dziecka powinno zapewniać spożycie odpowiedniej ilości białka, najlepiej w postaci mleka. Powinny to być dwie szklanki dziennie, a dodatkowo jeszcze sery, jogurty, mięso i ryby.

Białko jest podstawowym materiałem budulcowym rozwijającego się organizmu i jego niedobór może zaburzyć prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Dzieci jedzą zdecydowanie za mało owoców i warzyw, pieczywa, kasz i ryżu. Węglowodany są podstawowym źródłem energii potrzebnej do nauki, aktywności fizycznej i prawidłowej wydolności umysłowej. Mózg do swoich prawidłowych funkcji zużywa dziennie około 120 g glukozy, której wyłącznym źródłem są węglowodany. Najlepszymi i najzdrowszymi źródłami węglowodanów są właśnie produkty zbożowe oraz owoce i warzywa.

Każdego dnia na talerzu powinno być pięć porcji produktów zbożowych, takich jak kasza, chleb, ryż, płatki, makaron, aby dostarczyć odpowiedniej energii mięśniom. Żeby dostarczyć organizmowi witamin, codziennie należy jeść warzywa i owoce. Jednak zjedzenie dużej porcji owoców naraz nie pokryje zapotrzebowania na witaminy, ponieważ nie możemy ich odkładać w organizmie.

Sól i cukier trzeba wykluczyć

W menu nie powinny znaleźć się na pewno potrawy solone, bardzo kwaśne i słodkie, smażone na głębokim tłuszczu oraz niezdrowe chipsy. Mogą przyczynić się do stopniowego powstawania chorób metabolicznych i gdy od dzieciństwa będą pojawiać się w diecie, zrezygnowanie z nich w przyszłości będzie prawie niemożliwe. Trzeba pamiętać, że nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat.

Słodycze można podawać dzieciom, które mają prawidłową masę ciała, ale w ograniczonych ilościach. Niech będą to galaretki, koktajle, kisiele, a raz w tygodniu np. kawałek czekolady. U dziecka z nadwagą podwieczorki powinny być spożywane np. w postaci sałatek owocowych z jogurtem naturalnym. Słodycze powinny być podawane tylko od święta i wyłącznie pod kontrolą rodziców.

Dietetycy podkreślają także, by posiłki były spożywane regularnie, o stałych porach z odstępem nie krótszym niż trzy godziny i nie dłuższym niż cztery. W przerwach nie powinno się karmić dzieci przekąskami, bo wówczas mogą mieć problem ze zjedzeniem głównego dania. Najważniejsze w ciągu dnia jest śniadanie. Brak porannego posiłku lub zjedzenie śniadania o niskiej wartości odżywczej sprawia, że dziecko ma wzmożony apetyt w godzinach popołudniowych i wieczornych i wtedy częściej sięga po słodycze.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły