Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Zastawka trójdzielna oddziela prawy przedsionek od prawej komory serca. Składa się z pierścienia zastawkowego i trzech płatków. Niedomykalność zastawki trójdzielnej pojawia się gdy przy skurczu serca krew cofa się z prawej komory do przedsionka.

Niedomykalność zastawki trójdzielnej może mieć charakter organiczny, lub (co zdarza się znacznie częściej) czynnościowy.

U podłoża organicznej niedomykalności zastawki trójdzielnej leżą uszkodzenia płatków zastawki. Uszkodzenia mogą powstawać na tle zwyrodnienia, mogą także być związane z chorobą reumatyczną, zapaleniem wsierdzie czy chorobą tkanki łącznej (np. toczniem). Niedomykalność jest czasem konsekwencją wrodzonych wad serca.

Niedomykalność o charakterze czynnościowym wynika nie z uszkodzenia płatków zastawki, ale zmiany geometrii prawej połowy serca i rozciągnięciu pierścienia zastawkowego. Pole przekroju zastawki zwiększa się i płatki nie wystarczają już, aby uszczelnić połączenie w czasie skurczu komory. Taka sytuacja jest zwykle konsekwencją wad lewej połowy serca, szczególnie zastawki mitralnej (dwudzielnej). Czynnościowa niedomykalność zastawki trójdzielnej rozwija się także na tle nadciśnienia płucnego lub stenozy pnia płucnego.

Duża sześć osób z przypadkowo wykrytą śladową niedomykalnością trójdzielną, nie prezentuje żadnych objawów klinicznych. U tych ludzi, jeśli nie współistnieją inne wady serca, nadciśnienie płucne ani inne poważne choroby, wystarczy wykonywać raz na jakiś czas kontrolne ECHO serca.

Objawy niedomykalności trójdzielnej są mało swoiste. Chory skarży się na obniżoną tolerancję wysiłku, czasem ból w prawym podżebrzu. Z czasem dołącza się pełna gama objawów niewydolności prawokomorowej.

Leczenie niedomykalności trójdzielnej polega na kardiochirurgicznej korekcie pierścienia zastawkowego lub wymianie zastawki na mechaniczną bądź biologiczną. Często operację zastawki trójdzielnej przeprowadza wraz z korektą wady mitralnej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły