Poradnik medyczny


autor:  DOmenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Udar krwotoczny nie występuje tak często jak udar niedokrwienny mózgu. Gdy dojdzie do uszkodzenia tkanki mózgowej, objawy udaru w znacznym stopniu zależą od lokalizacji, a nie typu udaru (niedokrwienny, krwotoczny czy zatokowy).

W przypadku udaru krwotocznego najczęściej dochodzi do uszkodzenia jąder podstanych i wzgórza z uszkodzeniem struktury nazywanej torebką wewnętrzną. W jej obrębie przebiegają między innymi drogi nerwowe odpowiedzialne za czynne ruchy kończyn. Konsekwencją tak umiejscowionego ogniska udaru jest porażenie połowicze strony ciała przeciwnej do uszkodzenia.

Charakterystycznym objawem jest zwrot gałek ocznych chorego w kierunku ogniska (oczy „patrzą” w kierunku udaru). Jeśli udar krwotoczny dotyczy móżdżku, gałki oczne zwracają się w przeciwnym kierunku.

W przypadku udaru krwotocznego mózgu często występują objawy prodromalne (zapowiadające). Zwykle są to wyjątkowo silne bóle głowy często z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Czasem pojawiają się przemijające objawy ogniskowe. W momencie krwotoku chory szybko traci przytomność, mogą wystąpić drgawki.

Zwykle do udaru krwotocznego mózgu dochodzi nagle, co może pomóc w różnicowaniu z udarem niedokrwiennym. Poprawna diagnoza jest bardzo istotna, ponieważ w obu przypadkach strategie leczenie są diametralnie różne. Tomografia komputerowa pozwala wykluczyć świeże krwawienie śródmózgowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły