Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Zmęczenie po treningu jest stanem normalnym. Ale zmęczenie pojawia się i w trakcie treningu, co powoduje spadek efektywności ćwiczeń. Dlatego ważne jest dbanie o mięśnie i pozwolenie im na regenerację i odpoczynek. Odpoczynek dla mięśnie powinien być stałym elementem uprawiania aktywności fizycznej.

Wielu z nas dąży do osiągnięcia, jak najlepszych efektów w wyniku stosowania ćwiczeń i trenuje bardzo często, przez co mięśnie nie mają czasu na odpoczynek. Warto jednak poświęcać czas na regenerację mięśni i odnowę biologiczną. Wtedy treningi są bardziej efektywne, a co najważniejsze przynoszą one nam więcej satysfakcji.

Odnowa biologiczna – to kompleksowe działania przyspieszające proces regeneracji organizmu. Takie działania mają na celu umożliwienie mięśniom i stawom odbudowanie zapasów substancji niezbędnych do ich efektywnego działania. Potrzebują one zatem chwili wytchnienia, aby móc się odbudować.

Jednym z najważniejszych czynników gwarantujących odnowę organizmu jest zapewnienie mu odpowiedniej długości snu. Wtedy też zachodzą w naszym organizmie najintensywniejsze procesy naprawcze. Dochodzi tutaj do odbudowy uszkodzonych komórek i tkanek. Także w nocy wydzielany jest hormon wzrostu (szczyt jego wydzielania następuje około północy). To on natomiast jest odpowiedzialny za przyspieszenie regeneracji tkanek. Jest on wydzielany tym intensywniej, im lepiej śpimy. Prawidłowy sen powinien trwać 7-8 godzin na dobę. Z racji tego, że hormon ten wydzielany jest podczas snu, to osoby niewyspane wydają nam się starsze o kilka lat. W dzień już bowiem nie nastąpią tak intensywne procesy regeneracyjne. Tak samo reagują mięśnie, nieodpowiednia dawka hormonu wzrostu, negatywnie wpływa na odbudowanie mikrouszkodzeń powstających w mięśniach w wyniku treningu.

Inną skuteczną formą przyspieszenia procesów odnowy biologicznej jest skorzystanie z dobroczynnego działania ciepła. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, dzięki czemu zostanie zwiększony przepływ krwi i limfy w tkankach. Możliwe zatem jest odpowiednie dotlenienie tkanek oraz efektywniejsze usuwanie produktów metabolizmu komórkowego. Działa na uśmierzenie bólu i rozluźnienie mięśni.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły