Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Zmęczenie po treningu jest stanem normalnym. Ale zmęczenie pojawia się i w trakcie treningu, co powoduje spadek efektywności ćwiczeń. Dlatego ważne jest dbanie o mięśnie i pozwolenie im na regenerację i odpoczynek. Odpoczynek dla mięśnie powinien być stałym elementem uprawiania aktywności fizycznej.

Jednym z popularniejszych zabiegów z zastosowaniem ciepła jest kąpiel w saunie. Najczęściej w klubach możemy spotkać trzy rodzaje sauny. Jest to sauna mokra, sucha i łaźnia parowa.

Sauna mokra – temperatura 75-90°C, przy wilgotności 20-35%, przy czym charakterystyczne dla tego rodzaju sauny jest kontrolowanie wilgotności poprzez polewanie kamieni wodą. Jej zaletą jest to, że doskonale oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, rozluźnia mięśnie oraz pomaga pozbyć szybciej się szkodliwych produktów metabolizmu.

Sauna sucha - temperatura 90-110°C, natomiast wilgotność 5-10%. Jest to zatem sauna najbardziej wymagająca, ale też najskuteczniejsza dla hartowania organizmu.

Łaźnia parowa - temperatura 45-65°C, wilgotność dochodząca do 100%. Para unosząca się w saunie, pozwala oczyścić z toksyn i odblokować pory. Poza tym nawilża skórę i ją relaksuje. Jest to najbardziej łagodny typ sauny, mogą z niej nawet korzystać osoby mające problem z pękającymi naczynkami. Tutaj także możemy sobie pozwolić na kilkudziecięciominutowe sesje.

Z sauny należy korzystać w tzw. fazach. Są to - faza ogrzewania i faza ochładzania:

•    Faza ogrzewania – po dokładnym umyciu ciała i wytarciu go do sucha, wchodzimy do sauny nago. Możemy położyć się lub usiąść na ręczniku. Należy spróbować rozluźnić mięśnie i się zrelaksować. Faza ta powinna trwać w zależności od naszej tolerancji na tego typu środowisko od 8 – 15 minut.
•    Faza ochładzania – po wyjściu z sauny polewamy ciało zimną wodą, poczynając od stóp a kończąc w okolicach serca. Po czym najlepiej poświęcić kilka minut na odpoczynek.

Po zakończeniu jednej sesji możemy powtórzyć ją 2 – 3 razy, naprzemiennie ogrzewając i ochładzając ciało.

Inną stosunkowo popularną metodą przyspieszenia odnowy biologicznej jest masaż. Stosowany systematycznie polepsza sprężystość skóry, dotlenia ją i ułatwia odprowadzanie produktów metabolizmu. Polepsza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywione i szybciej się regenerują. Działa także przeciwbólowo, przeciwzapalnie i relaksująco.

Dobroczynne działanie masażu możemy zafundować sobie nawet w warunkach domowych. Mogą to być masaże szorstką rękawicą, które to doskonale pobudzają krążenie lub hydromasaże strumieniem wody z prysznica (najlepiej stosować naprzemiennie ciepłą i zimną wodę). Masaż można połączyć z aromaterapeutycznym działaniem olejków. Wcieranie ich dodatkowo wpłynie pozytywnie na skórę.

Na rynku dostępne są także inne zabiegi odnowy biologicznej, zostały tutaj przedstawione te najpopularniejsze i godne polecenia dla osób aktywnych fizycznie. Przed przystąpieniem jednak do tego typu zabiegów należy skonsultować się z lekarzem. Nie są to bowiem zabiegi odpowiednie dla osób z niektórymi jednostkami chorobowymi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły