Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Problem otyłości wśród mężczyzn nie jest tak powszechny jak wśród kobiet. Mężczyźnie łatwiej zrzucić zbędne kilogramy, ale równie łatwo wrócić do „oponki”, której się właśnie pozbyliśmy. Otyłość męska, nawet nieduża, powoduje również wiele innych problemów zdrowotnych, przede wszystkim na tle cukrzycowym oraz sercowym.

Statystyki są niepokojące: od 20 lat w większości rozwiniętych krajów (także w Polsce) stale rośnie liczba osób z nadwagą. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaliczyła otyłość do światowych epidemii.

Nie ryzykuj

Nadwaga to wielkie obciążenie m.in. dla stawów oraz układu sercowo-naczyniowego. Zwiększa 3-4 razy częstość rozwoju nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu oraz dwukrotnie niewydolności krążenia. Przyczynia się do powstawania niektórych nowotworów - u mężczyzn głównie raka jelita grubego i raka gruczołu krokowego. Z powodu towarzyszącego otyłości brzusznej otłuszczenia narządów wewnętrznych, cierpi wątroba i trzustka. Nadmiar cholesterolu prowadzi do kamicy pęcherzyka żółciowego i nerek. Tłuszcz w brzuchu unosi przeponę, co utrudnia oddychanie. Przy poważnej otyłości - ponad 100 kg wagi - mogą się nam zdarzać bezdechy senne. To bezpośrednie zagrożenie życia.

Skąd się to wzięło

Dlaczego u niektórych mężczyzn tłuszcz rozkłada się równomiernie, a inni tyją tylko w pasie? Okazuje się, że otyłość typu "jabłko" jest nie tylko efektem nieposkromionego apetytu. Zależy również od zaburzeń endokrynologicznych - nadprodukcji kortyzolu i zbyt małej ilości testosteronu. W ok. 20 proc. przypadkach rolę odgrywają też czynniki genetyczne (rodzinne). Znaczenie mogą mieć też niektóre czynniki środowiskowe: stres, palenie papierosów, alkohol, dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i sól kuchenną.

Jak spalić tłuszcz

Aktywność fizyczna reguluje występujące przy otyłości zaburzenia metaboliczne, obniża ciśnienie tętnicze krwi i poprawia krążenie. Najlepiej 3-4 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, angażujące duże grupy mięśni. Sprawdza się tu np. jazda na rowerze i sporty wodne - kajakarstwo, pływanie. Podczas uprawiania tych sportów odciążony jest kręgosłup oraz stawy nóg (przeciążone nadwagą). Polecić można również marsz, trucht, łagodny aerobik, narciarstwo biegowe. Należy unikać intensywnych ćwiczeń, a także skłonów oraz skoków i szybkiego biegu - szkodzą stawom i kregosłupowi. Modelowanie sylwetki na siłowni lepiej rozpocząć dopiero po kilku tygodniach odchudzania.

Unikaj anabolików

To preparaty, które przyśpieszają przyswajanie składników odżywczych, więc waga ciała wzrasta. Są niebezpieczne, ponieważ zawierają silne środki hormonalne. Stosowane bez nadzoru lekarza, a tak dzieje się najczęściej, dają więcej szkody niż pożytku. Lista negatywnych efektów ubocznych jest długa, począwszy od depresji czy agresji, przez nadciśnienie, zaburzenia funkcji seksualnych, nawet po śmierć.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły