Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Ten pospolity chwast ma sporo zalet. Nie jest jednak powszechnie znany o stosowany, a jeśli już, to w większości kojarzony jest z szamponami do włosów.

W Polsce występują dwa gatunki pokrzywy: wielka (Udioica) – wysoka, dochodząca do 2 m i żegawka (Uturena) – niska, krzaczasta, drobna. Korzystne działanie na nasze zdrowie ma ta pierwsza, żegawka wpływa jedynie na rozgrzanie organizmu. Lecznicze działanie pokrzywy znane jest nie od dziś. Już od czasów starożytnych używano jej do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, anemii czy dolegliwości żołądkowo – jelitowych. W starożytności stosowano ją jako afrodyzjak, a Germanie byli przekonani, że pokrzywę stworzył bóg płodności. Słowianie używali jej do ochrony przed demonami i urokami – była dla nich rośliną magiczną. Dziś już wiemy, że uznanie dla pokrzywy nie było bezpodstawne.

Co zawiera napar pokrzywy?

Pokrzywa zawiera spore ilości kwasu askorbinowego oraz karotenu, a także witaminy K i B2. Ponadto w jej skład wchodzą związki mineralne tj. potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem oraz acetylocholina, seratonina, fitosterole, śluzy, kwasy: krzemowy, octowy, glikolowy. Z liści pokrzywy pozyskuje się chlorofil używany w perfumerii i produkcji artykułów spożywczych.

Pokrzywa – wszechstronna roślina

Wpływ pokrzywy na nasz organizm jest nieoceniony:
1.    Ma działanie moczopędne – oczyszcza nerki, pęcherz oraz organizm z szkodliwych produktów przemiany materii.
2.    Pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, co wspomaga działanie żołądka, wątroby i trzustki.
3.    Zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego i pomaga w leczeniu biegunki.
4.    Zwiększa poziom hemoglobiny i ilość czerwonych krwinek – pomaga w leczeniu niedokrwistości.
5.    Stwierdzono że substancje zawarte w pokrzywie pobudzają wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych co zwiększa odporność organizmu.
6.    Zmniejsza poziom cukru we krwi (w odpowiedniej dawce jest pomocna w leczeniu cukrzycy).
7.    Poprawia krzepliwość krwi (szczególnie polecana przy krwotokach z nosa, płuc, nerek, jelit oraz ran i wrzodów). Pomocna również w czasie krwawienia miesiączkowego.
8.    Reguluje przemianę materii i pomaga w niestrawności.
9.    Materowie (polskie małżeństwo zajmujące się badaniem wpływu pokrzywy na organizm człowieka) zapewniają, że roślina ta ma działanie antynowotworowe.

Jak zbierać?

Najlepiej wybierać świeżą, młodą (najlepiej zbieraną wiosną) pokrzywę, rosnącą daleko od ruchliwych ulic. Z dobrze umytej i oczyszczonej rośliny możemy przygotować sok, miód, syrop, maseczkę, napar lub świeże surówki (po uprzednim sparzeniu w temp. ok. 60 °C -w tej temp. inaktywuje się histamina i kwas mrówkowy, które są odpowiedzialne za parzące właściwości pokrzywy). Z powodzeniem możemy również pić ogólnodostępne herbatki z pokrzywy (najczęściej w saszetkach do zaparzenia).

Napar z pokrzywy:
1.    2-3 łyżki świeżej pokrzywy zalać 1 litrem wrzątku.
2.    Przykryć i odczekać
3.    Pić trzy razy dziennie między posiłkami.

Uwaga! Aby doświadczyć dobroczynnego działania pokrzywy należy pić od 2 do 3 szklanek naparu dziennie. Warto pamiętać, że podczas stosowania preparatów z pokrzywy u niektórych osób mogą się pojawić reakcje alergiczne lub podrażnienie żołądka. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy zaprzestać stosowania preparatów na bazie pokrzywy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły