Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Chrapanie bywa niezwykle uciążliwym problemem, nie tylko dla osoby chrapiącej, ale także dla osób z najbliższego otoczenia. Powoduje rozdrażnienie, senność oraz zmęczenie (uczucie niewyspania) w ciągu dnia. Chrapanie może być także groźne dla zdrowia, dlatego warto je leczyć.

Objawy

Zaczyna się dość niewinnie: z jamy ustnej oraz nosowej wydobywa się delikatny świst, nasilający się zwłaszcza przy spaniu w pozycji na plecach. Według informacji zamieszczonych na portalu dla pacjentów www.niechrapanie.pl dźwięki te mogą osiągać z czasem natężenie nawet 70 decybeli (to tyle samo co głośność pracującego młota pneumatycznego!).

Statystycznie w populacji częściej chrapią panowie, na dziesięciu chrapiących przypadają zwykle dwie kobiety. Spowodowane jest to najczęściej odmiennością budowy anatomicznej, częstszą skłonnością do stosowania używek, takich jak alkohol czy palenie papierosów. W Polsce problem chrapania dotyczy przynajmniej 8 milionów dorosłych osób. Duża część z nich cierpi na tzw. bezdech obturacyjny. Jest to zespół chorobowy towarzyszący chrapaniu, będący często jego następstwem i polegający na zatrzymaniu oddechu podczas snu nawet na kilka minut. Najbardziej niepokojącym następstwem bezdechu śródsennego jest spadek wysycenia krwi tlenem, z możliwą niewydolnością układu krążeniowo-oddechowego.

Przyczyny chrapania

W czasie snu u osoby chrapiącej, w obrębie górnych dróg oddechowych następuje cofanie się języka, rozluźnienie podniebienia miękkiego, co prowadzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła, tym samym powietrze  przeciska się trudniej do płuc. Wirując, wywołuje charakterystyczne, dobrze znane efekty akustyczne. Najczęstszymi przyczynami występowania chrapania są zaburzenia drożności nosa - skrzywienie przegrody nosa, przerost małżowin nosowych,  przerost struktur anatomicznych w obrębie gardła środkowego takich jak podniebienie miękkie, języczek, migdałki, nasada języka. Chrapanie występuje bardzo często u palaczy, osób z nadwagą, spożywających niektóre leki (także nasenne) i alkohol bezpośrednio przed zaśnięciem. Problem nasila się wraz z wiekiem, gdyż w miarę upływu lat mięśnie podniebienia oraz krtani wiotczeją.

Chrapanie może być groźne

Chrapania nie można lekceważyć. Wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna, zwłaszcza wtedy, gdy chrapaniu towarzyszą wspomniane wcześniej bezdechy śródsenne. Zaniedbanie zdrowia, bagatelizowanie chrapania wynikające z jego powszechności może doprowadzić do szeregu innych dolegliwości i chorób. Organizm osoby chrapiącej jest słabiej dotleniony i tym samym narażony na zaburzenia rytmu pracy serca, udar, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, a nawet zawał. Po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa bóle i zawroty głowy, osłabienie, przemęczenie, rozdrażnienie, popada w stany depresyjne. Po dłuższym czasie pojawiają się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. W ciągu dnia występuje niekontrolowana senność, która może doprowadzić do konfliktów w miejscu pracy czy też do zaśnięcia za kierownicą pojazdu. Chrapanie może być również przyczyną spadku libido, a co za tym idzie - seksualnych problemów partnerskich. Istnieje jednak niezawodna metoda, która poprawi jakość życia każdego borykającego się z tą groźną przypadłością.

Zabiegi i leczenie

Niektórzy próbują zwalczyć chrapanie „domowymi” metodami, zwykle jednak bez spodziewanego skutku. Na rynku dostępny jest duży wybór specyfików aptecznych, których zasada działania jest różna, nie likwidują one jednak problemu na stałe, ponieważ łagodzą jedynie objawy. Są środkiem doraźnym, a ich skuteczność mija zwykle po kilku godzinach od momentu zażycia. Dlatego ważne jest leczenie przyczyn chrapania, warto więc skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły