Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Charakterystycznym elementem w tym schorzeniu jest silny ból. Bardzo często jest on tak silny, że chory nie może wykonać ruchu, jakakolwiek próba zmiany pozycji natychmiast powoduje przenikający i dolegliwy ból.

Sztuczne dyski i tytanowe śruby

Nie wynaleziono jeszcze cudownego środka, który skutecznie likwidowałby wszystkie objawy dyskopatii. Nieraz pacjenci muszą zmagać się z chorobą i bólem przez całe życie. Do wyboru jest mnóstwo metod operacyjnych, ale tylko lekarz – na podstawie wywiadu i wyników badań – może zadecydować, którą z nich wybrać.

Tradycyjne metody operacyjne są dziś unowocześnione, np. przy operacyjnym usuwaniu jądra miażdżystego wszczepia się sztuczny dysk. Jest to operacja polecana dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową, u których nie doszło do znacznego wypadnięcia dysku do kanału kręgowego. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych (np. kręgozmyk) stosuje się klasyczną metodę usuwania jąder miażdżystych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a w miejscu po usunięciu dysku umieszcza się implant węglowy. Następnie w trzony kręgów wkręca się śruby tytanowe połączone prętami tytanowymi. Niestety, w operowanym odcinku kręgosłup traci ruchomość.

Światłowody i lasery

Endoskop to urządzenie z wbudowaną kamerą, do której dołączony jest światłowód. Poprzez niewielkie cięcie skórne wprowadza się go w okolice dysku, dzięki czemu neurochirurg może kontrolować pole operacyjne na ekranie monitora. Pozwala to na zachowanie precyzji zabiegu, który dotyczy tak istotnej części ciała, jaką jest kręgosłup.

W leczeniu dyskopatii lędźwiowej stosuje się wiele metod endoskopowych, np. przezskórną endoskopową dyscektomię (ME). Endoskop wprowadza się przez dostęp tylny i boczny kręgosłupa w okolice krążka międzykręgowego, ale z pominięciem kanału kręgowego. Wskazaniem do tej operacji są przypadki z niewielkim przemieszczeniem jądra miażdżystego i u ludzi młodych, których nie dotknęły jeszcze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Pewną wadą tej metody jest to, że nie ma tu możliwości usunięcia fragmentu jądra miażdżystego, który uległ przemieszczeniu do kanału kręgowego.

Drugą odmianą techniki endoskopowej jest mikroendoskopowa dyscektomia (MED). Jest ona polecana w sytuacji znacznego przemieszczenia krążka międzykręgowego do kanału kręgowego. Neurochirurg musi wtedy poprzez odpowiednie zabiegi otworzyć kanał kręgowy, aby odbarczyć struktury nerwowe. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność (nacięcie na skórze jest niewielkie, w granicach 1,5-2?cm) oraz to, że odwarstwienie mięśni następuje bez ich przecinania. Skuteczność zabiegów sięga 80%.

Do innych nowoczesnych metod należy przezskórna laserowa dekompresja dysku (PLDD). W zabiegu tym wykorzystuje się laser medyczny. Neurochirurg wprowadza specjalną igłę do chorego krążka, a jej wkłuwanie kontroluje za pomocą aparatu RTG lub tomografu komputerowego. W igle umieszczony jest światłowód, którego koniec podłączony jest do lasera. Wytworzona zostaje odpowiednia dawka energii, co pozwala na usunięcie fragmentu jądra miażdżystego i odparowanie wody. W rezultacie obniża się ciśnienie wewnątrz dysku, co powoduje ustąpienie lub zmniejszenie nacisku na struktury nerwowe. Zabieg trwa od 15 do 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Nowoczesne zabiegi endoskopowe czy laserowe mają sporo zalet: minimalną inwazyjność (małe nacięcia w nieznaczny sposób naruszają mięśnie kanału kręgowego), mniejszą ilość komplikacji jak również nawrotów choroby, poza tym krótszy czas rehabilitacji w porównaniu z tradycyjnie wykonywanymi zabiegami. Mimo to wśród lekarzy ortopedów zdania na temat ich skuteczności są podzielone.

Rekonwalescencja i jej przebieg zależą od wyniku zabiegu, porównania objawów sprzed operacji oraz po jej wykonaniu. Przeważnie ustala się program nawyków, zachowań i ukierunkowanych ćwiczeń – chroniących kręgosłup.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły