Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Niezwykle ważną sprawą jest zapobieganie zawałom serca, choroba ta bowiem rozwija się w dużej mierze z powodu niewłaściwego trybu życia. Znajomość zasad, które zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca jest wciąć niewystarczająca.

Profilaktyka zawału serca można podzielić na pierwotną lub wtórną.

Pierwotna profilaktyka zawału serca

Pierwotna profilaktyka ma na celu zapobieganie wystąpienia zawału serca. Polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych i sposobu codziennego funkcjonowania. Wymiernymi parametrami oceniającymi to, czy odżywiamy się zdrowo, jest poziom cholesterolu we krwi, poziom glukozy oraz masa naszego ciała.

Podwyższony poziom cholesterolu LDL lub triglicerydów (TG, trigly) wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji – zawału serca.

Podobnie podwyższony poziom glukozy we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, która obecnie jest uznawana za ekwiwalent miażdżycy jeśli chodzi o ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Prawidłowość naszej masy ciała łatwo określić przy pomocy BMI, który powinien zawierać się w przedziale 18,5-25,0. Obecnie jednak zwraca się większą uwagę na obwód talii jako wyznacznik otyłości brzusznej.

Wymienione wyżej parametry ujęte są w tzw. zespół metaboliczny.

Do profilaktyki pierwotnej zaliczamy także prawidłowe leczenie nadciśnienia tętniczego czy hipercholesterolemii oraz prawidłowe postępowania w chorobie niedokrwiennej serca. Oczywiście do momentu wystąpienia zawału.
Wtórna profilaktyka zawału serca

Profilaktyka wtórna to postępowanie po zawale serca mające na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału.

Oczywiście podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych, odpowiednia aktywność fizyczna oraz prawidłowe leczenie już występujących zaburzeń (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, hipercholesterolemia itd).

Dodatkowo, istnieją leki o udowodnionym działaniu zmniejszającym ryzyko kolejnego zawału serca. Są to: niektóre beta blokery oraz leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły