Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Czasami pojawiają się zupełnie niespodziewanie problemy z przełykaniem. W każdym przypadku warto skontaktować się z lekarzem w celu zdiagnozowania źródła problemu i wdrożeniu odpowiedniego postępowania leczniczego. Szczególnie, że przyczyną problemów może być tzw. przełyk Barretta, z pozoru niezbyt groźne schorzenie, ale w konsekwencji mogące prowadzić nawet do rozwinięcia nowotworu!

Przełyk Barretta to stan zapalny w dolnym odcinku przełyku w wyniku zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego (prawidłowego dla tej okolicy) nabłonkiem walcowatym (charakterystycznym dla żołądka). Można więc mówić o przemieszczeniu granicy pomiędzy nabłonkami (tzw. linia Z) w okolicy połączenia przełyku z żołądkiem.

Przełyk Barretta występuje częściej u mężczyzn, głównie jako powikłanie choroby refleksowej. Schorzenie może przebiegać bezobjawowo (w 80%) lub manifestować się:
•    zgagą,
•    wymiotami,
•    odbijaniem,
•    zaburzeniami w przełykaniu.

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania histopatologicznego wycinka błony śluzowej pobranego podczas badania endoskopowego przełyku (ezofagoskopii) lub żołądka (gastroskopii). Skierowanie na badanie możesz otrzymać od lekarza rodzinnego lub gastroenterologa.

Leczenie przełyku Barretta

W leczeniu przełyku Barretta stosuje się głównie inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol). Możliwe jest również leczenie endoskopowe. Jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne w ostateczności wykonuje się operacyjne wycięcie przełyku.

Uwaga: Stan przedrakowy!

Przełyk Barretta jest stanem przedrakowym (czyli może się z niego rozwinąć nowotwór przełyku), dlatego ważna jest systematyczne wykonywanie kontroli (badanie endoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego). Jeśli w dwóch kolejnych badaniach nie stwierdzono dysplazji (nieprawidłowy nabłonek), kolejne badanie należy wykonać za 3 lata. W każdym innym przypadku lekarz indywidualnie wyznacza termin następnego badania.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły