Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Rowerzyści narażeni są nie tylko na ryzyko wypadków, urazów i złamań. W czasie jazdy na rowerze istnieje również zwiększone ryzyko uszkodzenia cewki moczowej, w konsekwencji może oznaczać to również problemy z potencją.

Najazd na kamień przy zjeździe ze stromego zbocza czy upadek na ramę roweru może uszkodzić cewkę moczową. Wskutek takiego urazu krocza cewka jest miażdżona o spojenie łonowe i dochodzi do jej uszkodzenia. Niestety, podczas gojenia tworzą się przewężenia w cewce. Ten proces powoduje zmniejszenie jej obwodu, przez co zmniejsza się światło przekroju. To może być przyczyną wielu problemów, bo zwężona cewka nie jest już tak drożna jak przed urazem.

Zakorkowany tunel

Efekty rowerowego wypadku mogą dać znać o sobie natychmiast lub ujawnić się nawet po wielu latach od zdarzenia. Po urazie cewki w zależności od jego lokalizacji  i rozległości może dochodzić też do zaburzeń potencji, zaburzeń ejakulacji, nietrzymania moczu. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia erekcji mogą wystąpić nie tylko po urazie, ale też po przejechaniu na rowerze długiego dystansu. Jest to prawdopodobnie związane z długotrwałym uciskiem siodełka na naczynia i nerwy kroczowe.

Za swoim przewodem

Męska cewka moczowa jest długim przewodem, ciągnącym się od pęcherza moczowego aż do końca penisa. To ważny przewód, bo służy do wydalenia moczu z organizmu oraz jest tunelem, którym na zewnątrz wydostają się plemniki. Długość cewki u dorosłego mężczyzny wynosi od 15 do 20 cm. W prawidłowych warunkach ma ona średnicę około 10 mm. Jeżeli średnica cewki zmniejszy się o połowę, to światło cewki zredukuje się o około 25%. W praktyce powoduje to widoczne upośledzenie odpływu moczu.

Zwężenie cewki moczowej może być wrodzone lub spowodowane innymi czynnikami, między innymi stłuczeniem na rowerze.

Wąskim strumieniem

Podstawowym objawem zwężenia cewki moczowej jest spowolnienie lub osłabienie siły strumienia moczu. Nierzadko może dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Do innych symptomów należą: przerywany strumień moczu, zwężenie oraz rozpryskiwanie się strumienia moczu. Wszystkie te objawy świadczą o wzroście oporu w stosunku do przepływu moczu na poziomie cewki.

Bardzo często dodatkowo występują objawy związane z podrażnieniem dolnego odcinka dróg moczowych, takie jak: częstomocz, naglące parcie na mocz oraz bolesne oddawanie moczu

Diagnostyka i leczenie

W przypadku wystąpienia takich objawów najlepiej udać się od razu do urologa. Lekarz może wykonać badanie radiologiczne lub endoskopowe i obejrzeć cewkę. Doktor Jacek Judycki, urolog z warszawskiego szpitala urologicznego Mazovia tłumaczy, że leczenie zwężenia cewki bywa trudne. – Najczęściej leczy się endoskopowo. Lekarz wprowadza do cewki kamerę oraz narzędzie chirurgiczne, za pomocą którego usuwa przewężenie. W przypadku nawrotów choroby może być konieczny zabieg operacyjny, czasem przeszczep śluzówki. Pamiętajmy skok adrenaliny jest przyjemny, ale nie za wszelką cenę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły