Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Siemię znane i stosowane w medycynie ludowej pomocne może być także w odchudzaniu.

Zagrożenia

Siemię lniane nie jest wolne od kontrowersji. Wątpliwości budzą cztery zagadnienia z nim związane:

Wysoka zawartość błonnika

Ponieważ siemię lniane zawiera spore ilości błonnika pokarmowego, najlepiej na początku przyjmowanie zacząć od niewielkich ilości i stopniowo je zwiększać. W innym razie może mieć działanie przeczyszczające. Szczególnie silne reakcje mogą pojawić się u osób z zespołem jelita drażliwego.

Jełczenie

Tłuszcz zawarty w siemieniu lnianym zawiera głównie nienasycone kwasy tłuszczowe co czyni go bardzo podatnym na jełczenie, zwłaszcza jeśli jest przechowywany w niewłaściwy sposób. Najlepiej siemię lniane przechowywać w jego naturalnej formie, czyli w postaci niezmielonych nasion. Okres przechowywania nasion jest znacznie dłuższy niż zmielonego siemienia czy oleju i wynosi odpowiednio rok, kilka miesięcy i kilka tygodni. Należy przy tym chronić siemię przed działaniem ciepła i światła.

Co ciekawe olej lniany jest stosunkowo odporny na obróbkę termiczną. Podejrzewa się, że zawdzięczane jest to jego wysokiej zawartości substancji antyoksydacyjnych.

Hormony

Lignany stanowią źródło fitoestrogenów. Badania wskazują na ich pozytywne działanie, jednak nie znane są konsekwencje stosowania dużych dawek tych substancji.

Związki cyjanowe


Podobnie jak wiele innych produktów naturalnych, siemię lniane stanowi źródło niewielkich dawek związków cyjanowych, szczególnie jeśli spożywa się je na surowo. Organizm ludzki jednak posiada zdolność neutralizacji pewnych dawek związków cyjanowych – 3 łyżeczki mielonego siemienia lnianego dziennie są zupełnie bezpieczne a równocześnie stanowią dawkę efektywną jeśli chodzi o korzystne działanie na zdrowie.

Z pewnością korzyści płynące z włączenia siemienia lnianego do menu przewyższają ewentualne zagrożenia.

Wskazówki do stosowania siemienia lnianego:
•    Zawsze porcji siemienia lnianego musi towarzyszyć woda. Ilość błonnika w siemieniu jest dość wysoka, w przeciwnym razie może przyczynić się do nasilenie zaparć.
•    Początkowa dawka siemienia powinna być niewielka i stopniowo ulegać zwiększeniu.
•    Składniki czynne zawarte w siemieniu będą przyswajalne jeśli siemię zostanie zmielone.
•    Siemię bywa używane jako substytut jajka w wypiekach dla osób nie mogących spożywać jaj. Błonnik zawarty w siemieniu ma własności teksturotwórcze.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły