Zagrożenia
Siemię lniane nie jest wolne od kontrowersji. Wątpliwości budzą cztery zagadnienia z nim związane:
Wysoka zawartość błonnika
Ponieważ siemię lniane zawiera spore ilości błonnika pokarmowego, najlepiej na początku przyjmowanie zacząć od niewielkich ilości i stopniowo je zwiększać. W innym razie może mieć działanie przeczyszczające. Szczególnie silne reakcje mogą pojawić się u osób z zespołem jelita drażliwego.
Jełczenie
Tłuszcz zawarty w siemieniu lnianym zawiera głównie nienasycone kwasy tłuszczowe co czyni go bardzo podatnym na jełczenie, zwłaszcza jeśli jest przechowywany w niewłaściwy sposób. Najlepiej siemię lniane przechowywać w jego naturalnej formie, czyli w postaci niezmielonych nasion. Okres przechowywania nasion jest znacznie dłuższy niż zmielonego siemienia czy oleju i wynosi odpowiednio rok, kilka miesięcy i kilka tygodni. Należy przy tym chronić siemię przed działaniem ciepła i światła.
Co ciekawe olej lniany jest stosunkowo odporny na obróbkę termiczną. Podejrzewa się, że zawdzięczane jest to jego wysokiej zawartości substancji antyoksydacyjnych.
Hormony
Lignany stanowią źródło fitoestrogenów. Badania wskazują na ich pozytywne działanie, jednak nie znane są konsekwencje stosowania dużych dawek tych substancji.
Związki cyjanowe
Podobnie jak wiele innych produktów naturalnych, siemię lniane stanowi źródło niewielkich dawek związków cyjanowych, szczególnie jeśli spożywa się je na surowo. Organizm ludzki jednak posiada zdolność neutralizacji pewnych dawek związków cyjanowych – 3 łyżeczki mielonego siemienia lnianego dziennie są zupełnie bezpieczne a równocześnie stanowią dawkę efektywną jeśli chodzi o korzystne działanie na zdrowie.
Z pewnością korzyści płynące z włączenia siemienia lnianego do menu przewyższają ewentualne zagrożenia.
Wskazówki do stosowania siemienia lnianego:
• Zawsze porcji siemienia lnianego musi towarzyszyć woda. Ilość błonnika w siemieniu jest dość wysoka, w przeciwnym razie może przyczynić się do nasilenie zaparć.
• Początkowa dawka siemienia powinna być niewielka i stopniowo ulegać zwiększeniu.
• Składniki czynne zawarte w siemieniu będą przyswajalne jeśli siemię zostanie zmielone.
• Siemię bywa używane jako substytut jajka w wypiekach dla osób nie mogących spożywać jaj. Błonnik zawarty w siemieniu ma własności teksturotwórcze.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.