Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Z czasem drobniejsze problemy z pamięcią pojawiają się u większości osób. Ale można z tym walczyć z dobrym skutkiem.

Tajemnica dobrej pamięci polega na zmuszaniu mózgu do ciągłej aktywności. Wiele osób które mimo swojego wieku mają dobrą pamięć, dużo czytają i rozwiązują krzyżówki. Przy prawidłowej diecie i substancjach odżywczych pamięć powinna być ostra i aktywna, nawet po ukończeniu 90 lat.

Za większość epizodów utraty pamięci odpowiada stosowanie przez długie lata niezdrowej diety, zwłaszcza obfitującej w tłuszcze nasycone. Jednym z powodów, dla których ludzie cierpią na utratę pamięci, jest zaopatrzenie organizmu w niewystarczające ilości substancji odżywczych.

Jakich pokarmów powinno się unikać?

Nadmierne spożycie kawy i herbaty oraz alkoholu pozbawia organizm niezbędnych składników odżywczych.

Proszę nie używać zbyt dużo soli sodowej i ograniczyć do minimum spożycie wypieków z mąki rafinowanej, ciastek, herbatników, czerwonego mięsa, pełnotłustego nabiału, białego pieczywa.

Jakie pokarmy powinno się jadać?

Płatki zbożowe są bogatym źródłem witamin z grupy B, których często brakuje osobom cierpiącym na demencję. Niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 , są niezbędne do właściwego funkcjonowania mózgu. Obfitują w te składniki odżywcze tłuste ryby. Mieszkańcy krajów, gdzie oliwę powszechnie stosuje się w kuchni, mają lepsza pamięć na starość.

Proszę doprawiać sałatki i potrawy nierafinowaną oliwą z oliwek, olejem z ziaren słonecznika, orzechów włoskich i sezamu. Kofeina jest źródłem wielu kłopotów zdrowotnych, wspomaga jednak procesy pamięciowe u ludzi starszych.

Żywność obfitująca w przeciwutleniacze, między innymi zielone warzywa liściowe (ze szczególnym wskazaniem na szpinak, kapustę białą i pekińską, selera naciowego, brokuły i szczypiorek) oraz czerwone i fioletowe owoce (truskawki, borówki amerykańskie, jeżyny, wiśnie i arbuzy) przeciwdziałają osłabieniu pamięci związanemu z wiekiem. Produkty pełnoziarniste, w tym makaron razowy, brązowy ryż, pieczywo razowe, kasza jęczmienna i gryczana, zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze w naturalnej postaci.

Użyteczne wskazówki

Aby zachować dobrą pamięć należy także zastosować się do poniższych wskazówek:

Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają dopływ utlenowanej krwi do mózgu. Aktywność fizyczna przeciwdziała też nadciśnieniu tętniczemu, które jest jedną z przyczyn upośledzenia funkcji umysłowych. Trzeba koniecznie ćwiczyć mózg. Badania wykazały, że ludzie, którzy zamiast przejść na emeryturę, pracują do późnej starości, mają dużo lepszą pamięć.

Rozwiązywać krzyżówki i inne łamigłówki.

Podczas podróży samochodem lub pociągiem i w kolejce do kasy w supermarkecie, proszę ćwiczyć tabliczkę mnożenia. Pamięć jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Jest to zdolność, którą posiadamy wszyscy i o której raczej rzadko ktokolwiek myśli -do czasu, aż zauważymy, że ją tracimy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły