Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Świnka to bolesne zapalenie gruczołów ślinowych (ślinianek) wywołujące obrzęk okolic gardłowych. Choroba obejmuje najczęściej gruczoły przyuszne (tzw. przyusznice), także natomiast podjęzykowe albo podżuchwowe. Choroba występuje głównie w wieku dziecięcym, ale osoby, które w tym czasie nie chorowały, mogą zapaść na świnkę także w dorosłym życiu.

Źródłem zakażenia choroby może być zarówno osoba już chorująca (z widocznymi oznakami choroby), jak i osoby we wczesnym, jeszcze bezobjawowym stadium „świnki”, Świnką zarazić się można przede wszystkim na dwa sposoby: drogą kropelkową lub w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. Możliwe, aczkolwiek rzadsze, jest także zarażenie się chorobą poprzez kontakt pośredni – obcowanie z przedmiotami zawierającymi np. ślinę.

Wirus choroby dostaję się do organizmu przedostając się przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Tam też następuje jego namnożenie. Następnie, za pośrednictwem krwi, jest on rozsiewany do narządów wewnętrznych.

Objawy świnki pojawiają się etapowo. Pierwszy okres, tzw. okres objawów wstępnych, charakteryzuje się krótkim czasem trwania i mało charakterystycznymi oznakami. Zaobserwować w nim można u chorego pogorszenie stanu samopoczucia, popadanie w stan ogólnego rozbicia, obniżony apetyt, dreszcze wywołane podwyższoną temperaturą ciała. U dzieci natomiast pojawiają się dodatkowo bule brzucha oraz nudności.

Kolejnym, bardzo widocznym, etapem jest szybkie powiększenie się gruczołów ślinowych. Może ono mylnie być wiązane z zapaleniem ucha środkowego. Zazwyczaj obrzęk pojawia się równomiernie po obu stronach. Istnieją jednak przypadki, kiedy jest on jednostronny – wówczas obrzmienie drugiej ślinianki pojawia się do 48 godzin później. W tym okresie obserwuje się nadal utrzymanie poprzednich objawów, tzn. złego samopoczucia, zmęczenia, osłabienia , a także stanu gorączki. Nie jest ona jednak silna i utrzymuje się krótko – maksymalnie do tygodnia czasu. Ponad to czynnikiem towarzyszącym narastającemu obrzękowi jest towarzyszący spożywaniu kwaśnych potraw ból gardła.

W brew pozorom, wirus świnki nie atakuje jedynie gruczoły ślinowe. Poza nimi może on zająć dodatkowo także i inne narządy takie jak: tarczyca, trzustka, jajniki, gruczoły sutkowe, jądra i najądrza, a także ośrodkowy układ nerwowy. W związku z tym choroba może dawać różnego rodzaju powikłania.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły