Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Szkoła rodzenia prowadzi przygotowanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zapisanie się na zajęcia jest dobrowolne, jednak warto zastanowić się co dzięki takiemu szkoleniu można zyskać i czego nauczyć.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

W wyborze szkoły rodzenia należy kierować się proponowanym programem zajęć oraz indywidualnymi potrzebami. Należy się zastanowić, czego potrzebuje przyszła matka i przyszły ojciec. Szkoły rodzenia uczą metod oddychania podczas porodu, uczą rozpoznawać emocje, jakie towarzyszą ciąży i porodowi oraz jak sobie z nimi radzić, a także - jak się zrelaksować i odpocząć w tym trudnym i ciężkim okresie. W progamie szkoły rodzenia mogą też być zajęcia z muzykoterapii, masażu oraz warsztaty jogi, a także znajduje się miejsce i czas na swobodne dyskusje i wymianę myśli uczestników zajęć oraz wykłady prowadzone przez położne i arteterapeutów oraz lekarzy, jak również gimnastyka dla kobiet w ciąży i pokazy filmów instrukażowych. W szkole rodzenia można się też dowiedzieć, jakie są metody zwalczania bólu porodowego, jakie są rodzaje porodu, jaki jest najlepszy styl życia w okresie ciąży, co to jest laktacja i jakie mogą być jej zaburzenia, a także - co to jest nawał mleczny i jak sobie z nim radzić oraz jakie są wady i zalety karmienia piersią i jakie są jego alternatywy. Porusza się też kwestię technik karmienia naturalnego i odciągania pokarmu. Dużo czasu poświęca się także fizjologii noworodka i pielęgnacji - są przewidziane zajęcia z przewijania i kąpania dziecka. Szkoły rodzenia mogą też mówic o syndromie „baby blues” oraz o depresji poprodowej, a także o zadaniach i roli ojców podczas tych wydarzeń. Niektóre szkoły mają też dodatkowe zajęcia gratis, a takżę organizują grupy wsparcia dla matek, zajęcia gimnastyczne po porodzie, spotkania rodziców.  Dlatego warto już wcześniej rozeznać się w swoich potrzebach i zainteresowaniach, aby dobrze wybrać szkołę rodzenia i program, który wydaje się najbardziej odpowiedni i interesujący.

Kiedy wybrać szkołę rodzenia?

Najlepiej zacząć rozglądać się za szkołą rodzenia jak najwcześniej, ponieważ zajęcia są coraz popularniejsze i po prostu może zabraknąć miejsc, jeśli rodzice zgłoszą się zbyt późno. Zajęcia zacząć najlepiej w 24-25 tygodniu ciąży (początek szóstego miesiąca). Standardowo kurs w szkole rodzenia może potrwać 3 miesiące, czyli praktycznie do końca ciąży, choć niektóre szkoły oferują krótsze zajęcia. Są też szkoły, które przewidują zajęcia podczas weekendu, czyli w sobotę i w niedzielę, co jest dobrym wyjściem dla kobiet, które chcą pracować do ostatniego miesiąca ciąży, a także dla zapracowanych ojców, którzy chcą towarzyszyć swoim żonom podczas takich zajęć, a w ciągu tygodnia po prostu nie mają na to czasu. Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniej szkoły rodzenia jest Internet. Trzeba się wcześniej zorientować, kiedy szkoły otwierają zapisy do grup, gdyż bardzo często w związku z nadmiarem  zainteresowanych, okazuje się, że oczekiwanie na rozpoczęcie zajęć może być bardzo długie i może lepiej poszukać innej szkoły, która ma bardziej dostępne terminy?

Przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach

Ciąża zagrożona wyklucza z uczestnictwa w normalnych, programowych zajęciach szkoły rodzenia. Dlatego przy zapisach w każdej szkole rodzenia wymagane jest zaświadczenie od lekarza ginekologa, potwierdzające, że ciąża nie należy do grupy podwyższonego ryzyka i że nie ma przeciwwskazań do normalnych zajęć. Oznacza to więc, że co prawda kobiety z ciążą zagrożoną nie mogą brać udziału w normalnych kursach, ale istnieje wiele placówek prowadzących specjalne zajęcia właśnie dla kobiet należących do grup zwiększonego ryzyka. Jest to tak ważne, gdyż każdy dodatkowy nadmierny wysiłek fizyczny i nadmierna aktywność w ciąży zagrożonej może doprowadzić do poronienia, a nawet do śmierci kobiety ciężarnej w wyniku powikłań. Warto więc zasięgnąć porady lekarza ginekologa przed rozpoczęciem tego typu zajęć. Programy dla kobiet w ciąży zagrożonej są specjalnie stworzone z myślą o takich sytuacjach, a więc biorą pod uwagę indywidualne możliwości zdrowotne każdej kobiety. Kobiety mogą uczestniczyć więc w zajęciach indywidualnych u siebie w domu lub - kiedy naprawdę każda czynność fizyczna może im zaszkodzić - mogą brać udział jedynie w zajęciach teoretycznych, czyli w wykładach, dyskusjach, rozmowach, w pokazach filmów. Zajęcia sportowe ich nie obejmują.

Co zabrać ze sobą na zajęcia do szkoły rodzenia?

Najlepiej zapytać w wybranej placówce. Jeżeli program obejmuje gimnastykę, na pewno przyda się strój sportowy. Szkoły zapewniają natomiast wszystkie inne akcesoria (materace, poduszki, piłki, maty itp.)


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły