Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

We współczesnej kosmetologii wyróżnia się wiele typów cery. Służy to głównie dobraniu odpowiednich preparatów czy zabiegów pielęgnacyjnych dla każdego.

Coraz częściej mamy też do czynienia z występowaniem kilku typów cery u jednej osoby. Właściwe rozpoznanie jest więc niezwykle ważne we właściwym doborze kosmetyków i stanowi szansę na cieszenie się piękną cerą przez dług czas.

Poniżej przedstawione zostały najbardziej powszechne typy cer:

Cera normalna w obecnych czasach występuje tylko u dzieci. Ma „zdrowy” wygląd, jest lekko zaróżowiona, nie widać na niej żadnych przebarwień, pękających naczynek, czy wykwitów. Jej powierzchnia jest gładka.

Cera sucha charakteryzuje się małą elastycznością, tendencją do przebarwień, szybszym starzeniem się oraz, często, łuszczeniem. Jej suchość moze wynikać z braku wody, bądź tłuszczu. Jeśli rozpoznamy u siebie taki typ cery powinniśmy zwrócić się do eksperta (kosmetyczki, dermatologa) w celu określenia, czego potrzebuje nasza skóra, ponieważ skórze za mało tłustej, nie pomoże nawilżanie, lecz odżwienie, a skóra z odpowiednią ilością tłuszczy, zaś małą wody, może zareagować przetłuszczeniem, jeśli będziemy stosować za ciężki dla niej krem.

Cera tłusta spędza sen z powiek wielu osobom, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jest gruba, świeci się, jej pory są rozszerzone, występują zanieczyszczenia skóry w postaci zaskórników otwartych i zamkniętych, często ewoluuje w stronę cery trądzikowej. Pielęgnacja takiej skóry powinna składać się z zabiegów oczyszczających, stosowania preparatów hamujących wydzielanie nadmiaru sebum oraz nawilżania, jeśli wykazuje ona skłonność do łuszczenia. Częstym błędem popełnianym przez posiadaczy tego typu cery jest nadmierne jej przesuszenie, przez co staje się ona szorstka, łuszcząca, lecz wciąż świecąca i tłusta.

Cera dojrzała to wynik naturalnego starzenia się skóry. Charakteryzuje się jej wiotkością, rozrzedzeniem (mniejszą gęstością), zmarszczkami powierzchniowymi i głębokimi, bruzdami, plamami oraz zmianą w ilości wydzielanego sebum.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły