Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

We współczesnej kosmetologii wyróżnia się wiele typów cery. Służy to głównie dobraniu odpowiednich preparatów czy zabiegów pielęgnacyjnych dla każdego.

Cera atroficzna to tzw. zanik skóry, zazwyczaj związany z procesem jej starzenia. Coraz częściej jednak ten typ cery można spotkać u osób młodszych wystawiających skórę na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak np.: promienie słoneczne, czy dym papierosowy. Może być również wynikiem zaburzeń hormonalnych organizmu. Jej objawy są takie jak w przypadku cery dojrzałej, jednak występują one u osób młodszych. Tak więc, gdy w wieku 30 lat zauważymy, ze nasze zmarszczki mimiczne stały się już stałymi zmarszczkami, czy nawet bruzdami, powinniśmy zwrócić większą uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków, a także zasięgnąć porady specjalisty w kwestii dalszej pielęgnacji.

Cera naczynkowa występuje niezależnie od wieku. Przyczyną zmian naczynkowych na skórze (ich pękania, czy rozszerzenia) mogą być czynniki zewnętrzne: częste opalanie, wystawianie skóry na wysokiej temperatury (sauna, solarium, a nawet częste nachylanie się nad parującymi garnkami), spożywanie ostrych przypraw i dużej ilości alkoholu, lub wewnętrzne, jak niewłaściwą gospodarka hormonalna, czy dziedziczna skłonność do problemów naczyniowych. Posiadając taką cerę powinniśmy zwracać szczególną uwagę na składy kosmetyków. Polecanymi składnikami są: wyciąg z ruty, arniki, kasztanowca, hammamelisu, witamina C oraz wapń. Zła pielęgnacja może z czasem doprowadzić do przekształcenia się tego typu cery w trądzik różowaty.

Cera wrażliwa to wymagający dużej uwagi i bardzo trudny w pielęgnacji typ cery. Jej obraz może być różny w zależności od indywidualnych skłonności skóry do reakcji na czynniki zewnętrzne. Może objawiać się pieczeniem, swędzeniem, ściągnięciem, rumieniem, czy nawet mrowieniem. Mając cerę wrażliwą powinniśmy bardzo uważnie dobierać kosmetyki pod kątem składników. Nie ma tu uniwersalnej rady, gdyż każdy z nas reaguje inaczej, a to co może łagodzić objawy u jednej osoby, może zaostrzyć je u drugiej.

Istnieje również powszechnie znany typ cery, tzw. cera mieszana. Tym mianem najczęściej określa się skórę twarzy, która charakteryzuje się cechami skóry tłustej i suchej. W przypadku jej występowania twarz jest podzielona na dwa obszary- tłusty (najczęściej nos, broda i czoło) oraz suchy (policzki i okolice oczu). Pielęgnacja cery mieszanej jest dość kłopotliwa, ponieważ zakłada, iż każdy z tych obszarów powinien być traktowany w sposób należny dla danej cery. Tak więc środkowe partie twarzy należy traktować jak skórę tłustą, a boczne, jak skórę suchą. Cera mieszana to jednak nie tylko pomieszanie cery suchej z tłustą. Jednocześnie na twarzy może występować wiele typów skór, tym bardziej ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyku. Niewłaściwa pielęgnacja skóry może doprowadzić do jej zniszczenia, dlatego w sytuacji, gdy nie mamy pewności co do rodzaju swojej cery, gdy nie wiemy jak ją pielęgnować warto zwrócić się do specjalisty, który ją zdiagnozuje i pomoże dobrać odpowiednie preparaty. Pamiętajmy, że w ciągu życia nasza skóra się zmienia, przechodząc z jednego typu cery w drugi. Starajmy się zatem wychwytywać te zmiany, by móc szybko reagować. Możemy również co jakiś czas poddawać się badaniom skóry wykonywanym specjalnymi aparatami do pomiaru jej gęstości, nawilżenia i natłuszczenia. Firmy kosmetyczne często wykonują takie badania w aptekach bezpłatnie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły