Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Konstrukcja kolan pozwala człowiekowi cieszyć się nie tylko chodzeniem, ale jeśli żyje zdrowo, kolana służą mu dobrze aż do późnej starości. Choroby cywilizacyjne: nadwaga, brak ruchu, urazy i uszkodzenia, powodują jednak, że kolana odmawiają posłuszeństwa.

Kolano pod skalpel

Najpewniejszy, najbardziej szczegółowy obraz stawu daje jednak artroskopia. Przez niewielkie nacięcia w powłokach skórnych wkładane są narzędzia optyczne umożliwiające obejrzenie wnętrza stawu. Zabieg wykonywany jest przy pomocy aparatu zwanego artroskopem, w pełnym znieczuleniu.

Artroskopię tzw. zwiadowczą, diagnostyczną wykonuje się obecnie bardzo rzadko. Dzięki specjalnym mikronarzędziom chirurgicznym dołączonym do artroskopu stała się ona zabiegiem naprawczym. Podczas artroskopii można np. usunąć część błony maziowej, zszyć uszkodzoną łąkotkę lub wykonać tzw. shaving, czyli usunąć warstwę zużytej chrząstki, a nawet zrekonstruować więzadło krzyżowe.

Postępująca gonartroza może doprowadzić do konieczności wykonania tzw. alloplastyki (inaczej endoprotezoplastyki) – zastąpienia naturalnego stawu kolanowego sztucznym. O ile jednak endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest dziś zabiegiem wręcz rutynowym, to wszczepienie endoprotezy kolana jest o wiele bardziej skomplikowane. Jeśli kolano jest stabilne, to wtedy podczas operacji zastępuje się powierzchnie stawowe elementami sztucznymi – metalowymi, plastikowymi, ceramicznymi. Ale gdy doszło już do uszkodzenia więzadeł, stosuje się skomplikowaną endoprotezę, która zapewni kolanu stabilność.

W ortopedii wykorzystywanych jest wiele typów endoprotez, a mimo to odzyskanie wszystkich funkcji kolana wciąż jest niemożliwe.

Kuracja ochronna

Choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego nie można całkowicie wyleczyć, a jedynie zahamować jej rozwój. U osób z nadwagą i otyłością głównym zaleceniem jest odciążenie chorego stawu poprzez zmniejszenie masy ciała. Wielu pacjentom poleca się także używanie na wyznaczony czas laski lub kuli (kul) do podpierania się przy chodzeniu i unikania wchodzenia czy schodzenia po schodach.

Od ponad 20 lat jednym z najbardziej efektywnych sposobów leczenia choroby zwyrodnieniowej jest podanie bezpośrednio do stawu kwasu hialuronowego, który – poprawiając stan mazi stawowej – pośrednio wpływa też na poprawę stanu chrząstki.

Największym błędem w leczeniu choroby zwyrodnieniowej jest unieruchomienie stawu. To dlatego pacjenci kierowani są zwykle na kinezyterapię, czyli leczenie ruchem, ale w sposób nie obciążający stawu – np. ćwiczenia na specjalnych podwieszkach. Korzystne jest również rekreacyjne uprawianie sportów – również nie obciążających stawów, np. pływanie (lepiej kraulem, niż żabką), nordic walking, jazda na rowerze (turystycznym i na siedząco) oraz ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie nóg. W niektórych przypadkach wczesnej fazy choroby zwyrodnieniowej na staw dobrze wpływa też krioterapia (leczenie zimnem), ale korzystanie z tych zabiegów trzeba zawsze skonsultować ze specjalistą.

Lekarze podkreślają jednak ogromne znaczenie profilaktyki. Aby nie dopuścić do zbyt wczesnego wywiązania się stanu zwyrodnieniowego w kolanach, trzeba być w miarę szczupłym i dużo się ruszać. Już godzina marszu dziennie wystarczy, aby utrzymać stawy i cały organizm w dobrej kondycji.

Sposób na ból

Zamroź kolano!

Ból w stawie kolanowym najlepiej złagodzić zimnym okładem. Kładziemy się lub siadamy wygodnie, pod lekko zgięte kolana podkładamy poduszkę, a na odsłoniętą skórę nakładamy zimny kompres – np. z mokrej ściereczki zamkniętej na pół godziny w zamrażalniku.

Pamiętajmy jednak, że okład przyniesie ulgę w cierpieniu, ale nie wyleczy stawu. Aby podjąć właściwe leczenie, do specjalisty ortopedy powinniśmy się zgłosić już przy pierwszych oznakach dyskomfortu ze strony stawów kolanowych.

Ćwiczenia na zdrowe kolana

Na siedząco:
1.    Usiądź na krześle (kolana zgięte pod kątem 90°).
2.    Wyprostuj lewą nogę i napnij udo.
3.    Nogę trzymaj w powietrzu na wysokości 10 cm.
4.    Wytrzymaj z napiętym udem przez 15 sekund.
5.    Wróć do pozycji wyjściowej - dla 1500. W obydwu tych krajach liczba pacjentów ciężkimi postaciami łuszczycy, którzy kwalifikują się do terapii biologicznej, jest znacznie mniejsza niż u nas. Poza tym w większości krajów europejskich kwalifikuje się do leczenia pacjentów z lżejszą łuszczycą jednak wpływającą negatywnie na ich jakość życia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły