Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

W pewnych okresach roku dostępność naturalnych witamin znacznie się zmniejsza, przez co wskazane jest dostarczanie ich dziecku w inny sposób.

Cytrusy

Owoce i warzywa to najlepsze źródło witaminy C. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, unieszkodliwia toksyny. Pobudza tworzenie przeciwciał, uszczelnia błonę śluzową (zapobiega to wnikaniu wirusów), łagodzi jej stan zapalny, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Co dawać?
Dziką różę, czarną porzeczkę, kiwi, paprykę, natkę pietruszki (zawiera też kwas foliowy wzmacniający funkcje układu odpornościowego). Cytrusy - obecne w nich flawonoidy działają przeciwbakteryjnie.

Podawaj soczki owocowe. Jeśli malec nie jest alergikiem, w 11-12. miesiącu ostrożnie wprowadzaj cytrusy. Wykorzystuj owoce świeże lub mrożone.

Witamina E

Witamina E działa przeciwzapalnie, zapobiega zakażeniom, pobudza wytwarzanie przeciwciał, chroni przed wolnymi rodnikami. Najskuteczniej działa razem z witaminą C, betaka-rotenem, cynkiem (jest np. w kaszach).

Co dawać?
Oleje, kiełki pszenicy, pieczywo gruboziarniste, zielony groszek, kukurydzę, brukselkę, szpinak, natkę pietruszki (wyhoduj własną), jajka oraz mleko.

W 11-12. miesiącu do zupki możesz dodać zmiksowany zielony groszek, brukselkę. Gotuj kaszkę kukurydzianą, do zupek dodawaj olej rzepakowy bezerukowy lub słonecznikowy.

Minerały

Cynk, fosfor, jod, magnez, miedź, potas, wapń, żelazo, selen to składniki mineralne, bez których organizm malca nie może się obyć. Regulują przemianę materii, trawienie, tworzą tkanki, wpływają na ciśnienie krwi.

Co dawać?
Nie oczyszczone zboża, kasze np. gryczaną, jaglaną, krakowską, różnokolorowe warzywa, mięso, mleko i nabiał. Kasza jaglana w przeciwieństwie do innych produktów zbożowych, ma odczyn zasadowy, jest lekkostrawna. Kleik z niej łagodzi kaszel i zmniejsza ilość śluzu.

Naturalne kasze (np. krakowską, kukurydzianą) można podawać dziecku od 9. miesiąca życia. Po 12. miesiącu możesz dodać do zupki lub mięska odrobinę cebuli i czosnku. To naturalne antybiotyki.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły